EkonomiKamu

Ücretsiz Seyahat Kartı almak isteyenler dikkat! Başvuru ekranı açıldı

E-devlet üzerinden ücretsiz seyahat kartı verilecek. Ön başvurusu kabul edilenlere ücretsiz seyahat kartları kayıtlı oldukları adrese gönderilecektir. Bu hizmeti kullanarak hak sahibinin kendisi, eş, anne, baba, evli olmayan ve 25 yaşını doldurmamış çocuklarının ücretsiz seyahat kartı ön başvurusu alınmaktadır. Hak sahipliğiniz kontrol edildikten sonra başvuru işleminiz başlatılacaktır.

ÜCRETSİZ SEYAHAT KARTI BAŞVURU EKRANI

Ücretsiz seyahat kartı ön başvurusu e-devlet üzerinden online şeklinde yapılacaktır. Başvuru ekranı üzerinden 50 mm x 60 mm ebatlarında geçerli bir biyometrik fotoğrafınızı yüklemeniz gerekmektedir. Geçerli ve uygun olmayan bir fotoğrafı yüklemeniz durumunda başvurunuz kabul edilmeyecektir. Ücretsiz seyahat kartı tüm il ve ilçeler için geçerli olup hemen e-devlet üzerinden başvurunuzu yapmak için BURAYA TIKLAYINIZ… Peki, ücretsiz seyahat kartını kimler alabilir? Ücretsiz seyahat kartı nerelerde kullanılır? Tüm ayrıntılar aşağıda verilmiştir…

ÜCRETSİZ SEYAHAT KARTINI KİMLER ALABİLİR?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan ücretiz seyahat kartı hizmeti ülkemizde yaşayan ve belirlenen şartları sağlayan kişilere verilen şehir içi ve şehir dışı seyahatlerde ücretiz olarak seyahat imkanı sunan bir karttır.

Ücretsiz seyahat kartlarını,

– Gazi ve gazi yakını kişiler,

– Şehit yakını kişiler,

– Vazife malulleri,

– % 40 ve üstü engeli olan engelli kişiler,

– Ağır engeli olan kişilerin birden fazla olmamak kaydıyla refakatçileri,

– Vatani hizmete bağlı olarak şeref aylığı bağlanan kişiler, eşleri, evli olmayan ve 25 yaşını henüz doldurmamış çocukları, anne ve babaları,

– Devlet sporcusu unvanını almış kişiler almaya hak kazanmışlardır.

08.01.2002 tarihli 4736 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunu ile belirlenmiş olan şartlar ve sınırlar çerçevesinde tüm vatandaşlar ve refakatçileri bu karttan yararlanabilir.

Kanuna dayanarak hazırlanan Ücretsiz Veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği hakkında detaylı bilgiyi http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/03/20140304-3.htm linkinden edinebilirsiniz.

ÜCRETSİZ SEYAHAT KARTI NERELERDE KULLANILIR?

Ücretsiz seyahat kartı şehir içi ve şehir dışı ulaşımlarda, deniz yolları ulaşımı, demiryolları ulaşımında geçerlidir. Bunun yanında ücretsiz seyahat kartı ile il ve ilçelerde yer alan tüm halk otobüsleri, ulaşım hatları, otobüs AŞ hatları, şehir hatlarında yolculuk yapabilirler.