Gündem

Uçağa binmeden önce her zaman yaptığımız yasak ortadan kalkacak: Artık değişti!

Uçaklarda her zaman telefon kullanımına dair uyarılardan sonra artık alınan bilgilere göre bu yasakların hafifleyeceği öğrenildi. Artık uçaklarda “piko-hücre” adı verilen bir sistemin kurulması ile 5g kapsamında telefon kullanımının serbest olacağı öğrenildi.

TELEFON KAPATMAK TARİH OLACAK

Bu karar ile birlikte Avrupa Birliği içinde havayolları, uçaklarına en son 5G teknolojisini kurarak yolcuların akıllı telefonlarını ve diğer bağlı cihazlarını tıpkı yerde yaptıkları gibi kullanmalarına izin verecek. Böylece yolcular uçağa bindiklerinde telefonlarını kapatmak zorunda kalmayacak.

5G kapsama alanı, uçağa “piko-hücre” adı verilen bir sistemin kurulması ile mümkün olacak. Bu ağ istasyonu aracılığıyla, telefon görüşmeleri, metin mesajları ve veri bağlantısı, bir uydu ağı aracılığıyla yerdeki bir mobil ağa gönderilebilecek.

Komisyon ayrıca otomobil, otobüs ve diğer ulaşım araçlarında WiFi üzerinde 5 GHz frekanslarını kullanıma açmak istiyor. Bu kapsamda AB Üye Devletlerinin 5GHz bantlarını karayolu taşımacılığı için erişilebilir hale getirmek için 30 Haziran 2023’e kadar süreleri bulunuyor. Avrupa Birliği içerisinde başlayan bu yeni adım 5G teknolojisinin gelişmesi ile tüm dünyada yayılacaktır.