GündemSağlık

“Tuzlu Ayran Otizm Yapar” Diyen Oytun Erbaş’a Tepkiler Dinmiyor!

Koronavirüs ile ilgili yaptığı yanlış açıklamalarla sansasyon yaratan Dr. Oytun Erbaş’ın son yaptığı ‘tuzlu ayran otizm yapıyor’ açıklamasına da tepkiler dinmiyor. Katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklama sosyal medyanın diline düşen Erbaş son olarak sosyal medya hesaplarını aktif kullanan doktorlardan büyük eleştiri aldı.

Haberler.com’dan Nihal Gülbaş’a röportaj veren Oytun Erbaş, otizmin artmasının en büyük sebebini çevresel kirlilik olduğunu ve kısa bir süre sonra otizmli insan sayısında yüksek bir artış olacağını iddia etmiş akabinde de “Yoğurt ve tuz ayrı ayrı yapmıyor ama çok ilginç tuzlu ayran otizm yapıyor.” şeklinde konuşmuştu. Bu açıklaması sosyal medyada büyük alay konusu oldu. Sosyal medyayı aktif kullanan doktorlar ise doğru bilgilendirme adına açıklamalarda bulundu.

“Tuzlu Suyla Gargara’ olayını unutamadık daha”

Erbaş’ın açıklamalarına Doç. Dr. Muhammet Keskin sosyal medyadan şu yanıtı verdi;
“Ayran-otizm tartışmasını çıkaran Oytun Erbaş çalışmayı sadece 6 tane gebe fareyle yapmış. Bu hayvan deneyini insanlar için de geçerli bir kural gibi ekranda anlatması çok yanlış. ‘Tuzlu suyla gargara’ olayını unutamadık daha.”

“Artık lütfen sus oğlum, sen bir tabipsin.”

Prof. Dr. Arif Verimli ise sert açıklamalarda bulundu;

“Dikkat çekmek için yapıyorsan başka bir şey ama buna gerçekten inanıyorsan lütfen tabip odası, sağlık bakanlığı göreve.. Artık lütfen sus oğlum, sen bir tabipsin… Elimizden ne gelirse yapalım senin için…”

Sosyal medyada Erbaş’ın açıklamaları için en çok gelen yorum ise Erbaş’ın gündemde kalmak adına vatandaşları yanlış yönlendirdiği yönünde oldu.