Gündem

Türkiye’ye sanal alışveriş merkezleri açılıyor: Artık kıyafetler evde denenip, kuryeye teslim edilecek!

Corona virüsü salgını nedeniyle AVM’lerde pek çok tedbir uygulanmaya başladı. Öte yandan vatandaşlar da virüs bulaşma riskine karşı online alışveriş yapmaya başladılar. Bu kapsamda alışverişte dijitalleşme başladı. Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, konuya ilişkin açıklamasında, sanal AVM girişimini hızla hayata geçirmek için bir yazılım üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Proje ile 6 bin ek istihdamın sağlanması planlanıyor.

Türkiye’de 2020 yılında salgın nedeniyle vatandaşlar online alışverişe yönlendiler. Bu nedenle Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, vatandaşları sevindirecek önemli bir açıklamada bulundu. Altaş tarafından yapılan açıklamaya göre, her AVM kendi e-ticaret sitesini yani sanal AVM’sini kuracak.
6 bin kişiye de ek istihdam sağlaması beklenen proje kapsamında, tüketiciler kendi oturduğu semte ya da mahalleye en yakın AVM’nin e-ticaret sitesine girip istediği mağazadan online alışveriş yapabilecek. Ürün AVM’nin kendi kurduğu ya da anlaştığı kurye ekipleri aracılığıyla tüketiciye ulaştırılacak. Sabah’tan Pınar Çelik’in haberine göre, tüketici isterse birden fazla ürün alıp evinde deneyip sonrasında kuryeye teslim edebilecek.

Tüketici lehine bir proje

Online AVM projesi ile tüketici mağduriyeti önlenmiş olacağını söyleyen “Altaş, Tüketici ürünü sıkıntılı olduğunda kendisine yakın AVM’den satın alma yaptığı için mağazaya gidip muhatap bulabilecek. Açıklamasında bulundu.

Altaş proje ile birlikte vatandaşlara ek istihdam sağlanacağının da müjdesini vererek, “Aslında tamamen tüketici lehine bir girişim bu. AVM’yi mahallelere yayıyoruz. Bu model ayrıca ek istihdam yaratacak. Her AVM kendi moto-kurye ekibini kuracağı için tek vardiyada 3 bin, iki vardiyada ise yaklaşık 6 bin ek istihdam yaratılmış olacak” ifadelerini kullandı.