Kültür Sanat

Türkiye’nin önde gelen ünlü iş insanı hayatını kaybetti!

Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden olan Profilo’nun kurucusu Jak Kamhi hayatını kaybetti. Ünlü iş insanın ölüm haberinden sonra kim olduğu hakkında araştırmalar yapılmaya başlandı. Peki, Jak Kamhi kimdir?

Türkiye’deki birçok ev aletinin ve beyaz eşyanın ilk üreticisi olan Jak Kamhi’nin hayatını kaybettiği öğrenildi. Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden olan Profilo’nun kurucusu Jak Kamhi ölüm haberinden sonra internet sayfalarında “Jak Kamhi kimdir?” araştırmaları yapılmaya başlandı.

Jak Kamhi kimdir?

ürkiye’deki birçok ev aletinin ve beyaz eşyanın ilk üreticisi olan Kamhi, 1925 yılında İstanbul’da dünyaya geldi.
Çocukluğu Tepebaşı’nda geçen Kamhi, Saint Michel Lisesinden mezun oldu. Yıldız Teknik Üniversitesinde mühendislik eğitimi aldıktan sonra iş hayatına atıldı.

Meslek hayatı boyunca pek çok başarıya imza atan Kamhi, İstanbul Sanayi Odası (İSO), Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) gibi birçok kuruluşta uzun yıllar yönetim kurulu üyeliği ve başkanlık yaptı. Jak Kamhi ayrıca 500. Yıl Vakfı’nın da uzun yıllar başkanlığını yürütmüştür.

Jak Kamhi, 1991 yılında Türkiye’nin dış tanıtımına katkılarından dolayı Dışişleri Bakanlığı Üstün Hizmet Ödülüne layık görülmüştür.