Gündem

Türkiye’nin önde gelen tarihçisi Mehmet Genç hayatını kaybetti!

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Türk İktisat Tarihi Enstitüsü’nde uzun süre görev yapan Dr. Mehmet Genç’ten acı haber geldi. Türkiye’nin önde gelen tarihçilerinden biri olan Dr. Mehmet Genç 87 yaşında hayatını kaybetti.

İBRAHİM KALIN’DAN TAZİYE MESAJI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ”Kıymetli tarihçi, güzel insan, muhterem hocamız Mehmet Genç dar-ı bekaya irtihal eyledi. Kendisine Cenab-ı Hak’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyorum. Başımız sağolsun” ifadelerini kullandı.

“ALLAH RAHMET EYLESİN”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop mesajında, ”Mehmet Genç Hocamızın vefatını derin üzüntüyle öğrendim. Allah rahmet eylesin. Yeri doldurulamayacak bir müdekkik âlim idi. Yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.” ifadelerini kullandı.

‘Alimin ölümü alemin ölümü gibidir.’ Mehmet Genç hocamız ahirete irtihal eyledi. Mekanı cennet olsun. Büyük bir alim, tertemiz kalbi olan güzel bir insandı. Titiz, çalışkan ve cesur bir sosyal bilimciydi. Hocama Allah’tan rahmet, ailesine ve sevdiklerine başsağlığı diliyorum.”

MEHMET GENÇ KİMDİR?

Tarihçi Mehmet Genç, 4 Mayıs 1934 yılında Artvin, Arhavi’de dünyaya geldi. Osmanlı İktisat Tarihi üzerine yapmış olduğu çalışmalar ile tanınıyordu. 1956 yılında başladığı doktorasını 1996 yılında tamamlayan Mehmet Genç, İstanbul’da Haydarpaşa Lisesi’ni 1953 yılında, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümünü 1958 yılında bitirmişti.