Gündem

Türkiye’de koronavirüs yasakları ne zaman kalkacak? Bilim Kurulu açıkladı

Türkiye’de koronavirüsle mücadele devam ederken, alınan tedbirler etki göstermeye başladı. Her gün Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanana koronavirüs tablosunda olumlu gidişat dikkat çekti. Vaka sayıları tedbirler doğrultusunda 20 binin altına düştü. Peki, koronavirüs yasaklar ne zaman bitecek? Vatandaşların merakla beklediği soruya uzmanlarda açıklamalar geldi.

Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Turan, ‘Halkımız bunu başardı’ derken, Prof. Dr. Oğuztürk, yılbaşı tatilinin hasarsız atlatılması halinde, aşılamalar ile birlikte tedbirlerin esnetilebileceğini söyledi.

GÜNLÜK VAKA SAYISI 20 BİNİN ALTINA İNDİ

Sağlık Bakanlığı, toplam vaka sayısı ile ilgili 10 Aralık’ta tabloda güncelleme yaptı. Güncelleme sonrası 10 Aralık’ta 30 bin 424 olarak açıklanan günlük vaka sayısı 11 Aralık’ta 32 bin 106 vaka ile zirveye çıktı. Alınan tedbirler ve kısıtlamalar vaka sayılarına da yansıdı. 21 Aralık itibarıyla günlük vaka sayısı 19 bin 103’e düştü. 22 Aralık’ta da 19 bin 256 olarak kayda geçti. 17 Kasım itibarıyla 3 bin 657 olan ağır hasta sayısı 29 Kasım tarihinde 5 bin 11’e yükseldi. 15 Aralık’ta ağır hasta sayısı 5 bin 988 ile zirveyi görürken, bu tarihten itibaren düşüşe geçen ağır hasta sayısı 22 Aralık itibariyle 5 bin 8’e geriledi.

‘YOĞUN BAKIM VE SERVİS DOLULUK ORANI AZALDI’

Tabloyu değerlendiren Ankara Şehir Hastanesi Acil Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, Türkiye genelinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının işe yaradığını söyledi. Vaka sayılarında düşüş yaşandığını belirten Oğuztürk, “Sağlık Bakanlığı’nın, paylaştığı Türkiye’nin günlük Koronavirüs Tablosu sayesinde gördük ki yeni vaka sayıları 20 binin altına düştü, yoğum bakım ve servis doluluk oranları da azaldı. Ankara Şehir Hastanesi özelinde de konuşacak olursak acil servisimize başvuran hastalarda yüzde 25 gibi bir azalma görmemiz de bu verileri net olarak desteklemektedir. Bu anlamda alınan tedbirlerin olumlu etkisinden söz edebiliriz. Eğer bu şekilde tedbirlere uyma konusunda gevşeme olmazsa bu değerler daha da yüzümüzü güldürecektir” dedi.

‘KISITLAMALARA UYULDUKÇA SAYILAR AZALDI’

Milliyet’e konuşan Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Sorumlusu ve Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr Sema Kultufan Turan, kısıtlamaların etkilerini hissettiklerini belirterek, şunları dedi:

“Her zaman kısıtlamalar sonrası iki hafta içerisinde olumlu etkilerini gördük. Martta, nisan ayında da bunu yaşadık. Şimdi de, geçtiğimiz süreçte artan sayıları azaltmak için gerekli önlemleri ve kısıtlamaları aldığımızda, halk tedbirlere daha iyi uyduğunda sayı azalıyor. Hastane çalışanları olarak bunu çok yakinen hissediyoruz. O kadar anlamlı ki bu bizim için. Hastaya hizmet veren sağlık sunucularının daha etkin bir şekilde çalışmalarına imkan tanıyor. O yüzden rehavete kapılmayalım. Bunu halkımız başardı. Onlar kısıtlamalara uydukları için bu sayılarda ciddi bir azalma yaşadık.”

Ağır hasta sayısı azaldıkça yoğun bakımda yatan hasta sayısının da azaldığına işaret eden Doç. Dr. Turan, yılbaşına ilişkin ise uyarıda bulundu:

“Kısıtlamalar çerçevesindeki bu uyuma devam edelim. Yılbaşı da bunun içerisinde. Yılbaşında lütfen kalabalıklar oluşturmayalım. Tek bir güzel gün için sonrasında ağır yoğun bakım günleri yaşamayalım.”

‘TEDBİRLERDE ESNEMELER OLABİLİR’

Yılbaşına yönelik uyarıda bulunan Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, şunları söyledi: “Salgınla mücadelede elimizdeki en bilimsel ve reel silah olacak olan aşılama çalışmalarına kadar kısıtlamalara uyma konusunda esnemeden, istikrarlı bir süreci hep beraber sağlamalıyız. Önümüzdeki yılbaşı tatili süreci de bu manada önemli bir köşe taşı oluşturacaktır. Bu süreci hasarsız atlatırsak hemen sonrasındaki aşılamalar ile kısım kısım tedbirlerde esnemeler olabilir düşüncesindeyim” diye konuştu.

İSTANBUL’DA VAKA SAYISI DÜŞTÜ

İstanbul’un yanı sıra, Tekirdağ ve Gaziantep’in de aralarında bulunduğu kentlerde Kovid-19 vaka sayısında düşüş olduğu belirtiliyor. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya sosyal medya hesabından dün yaptığı paylaşımda, “Kovid-19 salgını ikinci dalgasının zirve noktasını geride bıraktık. Hastanede yatan sayısı yüzde 40 oranında, yoğun bakımda yatan sayısı yüzde 25 oranında azaldı” dedi.