Gündem

Türkiye’de ilk ölüm yaşandı: Çocuğunuzda bu belirtiler varsa hemen doktora gidin!

Türkiye’de ilk ölüm yaşandı. Dünyada gittikçe yayılan Strep A bakterisi çocukların ölümüne neden oluyor. Strep A bakterisi nedeniyle Türkiye’de bir çocuk hayatını kaybetti. Uzmanlar, anne ve babaları Strep A bakterisine karşı uyarıyor. Strep A bakterisinin belirtileri açıklandı.

3 YAŞINDAKİ ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ

Türkiye’de Strep A bakterisi nedeniyle 3 yaşındaki Aras, hayatını kaybetti. Uzmanlar Strep A bakterisine karşı erken önlem alınması gerektiğini belirtiyor. Aralık ayında Türkiye’de de görülmeye başlanan Strep A bakterisi nedeniyle 3 yaşındaki Aras Sönmez hayatını kaybetti. NTV’ye konuşan ailesi hastalığın ciddiyeti hakkında herkesi uyardı.

‘VÜCUDUNDA KAŞINMALAR OLDUĞUNU SÖYLEDİ’

Baba Oğuz Buğrahan Sönmez, ”Soğuk algınlığı, grip tarzında hastalıkları oldu. Aras’ı sürekli takip eden doktoruna götürdük. Yaklaşık 10 gündür de evde dinleniyordu. Hastalığı geçiyordu. Bu periyot bir-iki aydır devam etti. Sadece daha öncekinden farklı olarak vücudunda kaşınmalar olduğunu söylüyordu” açıklamasında bulundu.

‘VÜCUDUNDA MORARTI YAYILDI’

Baba Sönmez, ”Bu tarafının morarmaya başladığını gördük. Burnunda pütür pütür olan şeyler morarmaya başlamış. Hemen aklımıza menenjit geldi. Aras’ı o şüpheyle hastaneye götürdük. Hastaneye gitmem 15 dakika sürdü. Kırk dakikalık bir zaman içinde bu morartı Aras’ın bütün vücuda yayıldı. Ondan sonra doktorlar genel bir bilgilendirmeyi yaptı, Aras’ı yoğun bakıma alacaklarına dair. Antibiyotik tedavisine başladık hemen damardan dediler” dedi. Aras’ın kısa sürede böbrekleri çalışmaz hale geldi, kalbi durarak hayatını kaybetti. Doktorlar ölüm nedeninin Strep A’ya bağlı olduğunu söyledi.

STREP A BAKTERİSİ BELİRTİLERİ

Boğaz ağrısı

Ateş

Ciltte kızıl benzeri döküntülerin olması

Boğazlarda beyaz iltihaplı görünüm

Lenf bezlerinde büyüme

Damakta oluşan kırmızı noktalar

Halsizlik, yorgunluk

Kas ağrıları

Baş ağrısı