İzmir HaberleriManşet

Türkiye’de il ve ilçelerdeki okullara koronavirüs uyarısı!

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs, tüm dünyaya hızla yayılmaya devam ederken en son sınır komşumuz olan İran'a kadar ulaştı. Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı harekete geçti. 81 il ve ilçelerdeki tüm okullara koronavirüs uyarısı yapılırken bilgilendirici afiş ve broşürler gönderildi.

Tüm dünyaya hızla yayılmaya devam eden koronavirüs en son sınır komşumuz olan İran’a kadar sıçradı. Bunun üzerine Türkiye İran’a olan sınır kapılarını kapatarak güvenlik önlemleri almaya çalışırken bakanlık harekete geçti.

TÜM OKULLARA UYARICI AFİŞLER GÖNDERİLDİ
Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı iş birliğiyle okullarda öğrenci ve öğretmenlere yönelik koronavirüsüyle ilgili bilgilendirme faaliyetleri yürütülüyor. Son olarak Bakanlık, 81 il ve ilçelerdeki tüm okullara uyarıcı ve bilgilendirici afiş ve broşürler gönderdi.

HAREKETE GEÇTİ
Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan 2 bin 500 insanın ölmesine neden olan koronavirüs nedeniyle Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Son olarak İran’da ortaya çıkan ve burada da birçok kişinin hayatını kaybetmesine neden olan virüsten dolayı 81 il ve ilçelerindeki okullara Sağlık Bakanlığı uyarıcı ve bilgilendirici afiş ve broşürler gönderdi.

Öğretmenler de bu broşürleri öğrencilere dağıtarak virüse karşı korunmak için neler yapılması gerektiğini anlattı. Afişler ise okulların giriş çıkışlarına asılarak hem veliler hem de öğrenciler uyarıldı.

Yeni koronavirüs enfeksiyon riskini azaltın’ başlıklı uyarıda şunlar yer aldı: “Ellerinizi sık sık su ve sabunla en az 20 saniye boyunca yıkayın. Su veya sabun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antisemptimtleri kullanın. Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzınızı tek kullanımlık mendil ya da kağıt ile örtün. Kağıt veya mendilin bulunmadığı ortamlarda ise dirsek içini kullanın. Mendili derhal çöp kutusuna atın ve elinizi hemen sabunla yıkayın. Soğuk algınlığı veya grip semptomları olan kişiler ile yakın temastan kaçının. Yeni koronavirüs enfeksiyonu grip ile karıştırılmamalıdır. Gripte kullanılan koronavirüsü tedavisinde etkili değildir.”

Ayrıca öğrencilerin son sağlık durumunun öğrenilmesi için yine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan bir form öğrencilere dağıtılarak aile hekimine sağlık kontrolünden geçirilip formun doldurulması istendi. Bu sayede herhangi bir virüs vakası olursa önceden tedbirin alınması hedefleniyor.

Veliler ise bu tedbirin alınmasının yerinde ve doğru bir adım olduğu sağlığın her şeyden önemli olduğunu söyledi.