Gündem

Türkiye’de gençler için sokağa çıkma yasağı mı geliyor?

Türkiye’de artan vakalar vatandaşlarda endişe yaratmaya devam ediyor. Sonbahar aylarının da yaklaşması ile beraber kısıtlamaların yeniden gelip gelmeyeceği de merak ediliyor. Konuya ilişkin olarak hükümetteki ikinci dalga hazırlıkları bulunduğu öğrenildi. Buna göre; özellikle gençler için yeni kararların alınabileceği ortaya çıktı. Peki, gençler için sokağa çıkma yasağı mı geliyor? İşte ikinci dalga hazırlıklarının ayrıntıları…

Tüm dünyada milyonlarca insanın enfekte olmasına neden olan corona virüsü salgınında sonbahar ayları yaklaştıkça endişeler de artıyor. Hem grip vakalarının hem de corona virüsü vakalarının önümüzdeki aylarda artış göstermesi bekleniyor. Bu kapsamda Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre Sağlık Bakanlığı ve hükümetin ikinci dalga hazırlığında olduğu öğrenildi.
Vaka artışları için eyleme sokulması planlanan tedbirlere göre; 65 yaş üstü ve üniversite öğrencilerine yönelik kararlar alınmaya devam etmesi bekleniliyor. Sokağa çıkma kısıtlamaları hakkında net bir karar verilmese de, illerdeki duruma göre haftasonu sokağa çıkma yasakları ilan edilebileceği belirtiliyor.

İşte uygulanması beklenen yeni tedbir kararları:

Blok yasaklar uygulanmayacak. Bölgesel yasaklar ve kararlar devam edecek. Nerede sorun varsa orası izole edilecek. İşyerleri ve dükkanlar kapatılmayacak.

İllerdeki duruma göre haftasonu sokağa çıkma yasakları ilan edilebilecek.

Hareketliliği yavaşlatacak kararlar alınacak. Bu konuda 65 yaş üstü ve üniversite öğrencilerine yönelik kararlar etkili olacak. 65 yaş üstü gruplar için belli alanlara girememe yasağı devam edebilecek. Onların bineceği otobüs, gideceği parkın ayrı olması gibi yaklaşımlar sergilenebilecek.

Dışarıdaki hareketliliği gruplara ayırma planlaması yapılacak.

Ara kesmeler uygulanarak virüsün birinden diğerine atlamasının önlemi alınacak.

En önemli karar, okullar konusunda olacak. Toplantılarda ilköğretimin açık olması, kronik rahatsızlığı olan çocukların evde eğitim görmesi, üst sınıflarda sadece 8 ve 12. sınıfların okula gitmesine sıcak bakılıyor.

Üniversitelerin açılması ise planlar arasında değil. 8 milyon gencin tüm Türkiye genelinde harekette olmasının, yurtların, okul kantinlerinin, okulların çevresindeki kafeteryaların hareketlenmesi anlamına geleceği, bunun da kontrol edilemeyeceği konuşuluyor.

Corona virüsü salgınında son dönemde sağlık sisteminin başvuruları hala kabul edilebilmesinin yanında, İstanbul’da kurulan sahra hastaneleriyle 2 bin ilave yatak oluştu. Yaz dönemini memlekette geçiren vatandaşlar nedeniyle, sonbahar döneminde İstanbul, Bursa, Kocaeli, Sakarya ve Yalova illerindeki vaka sayılarında 3-4 hafta içinde artış bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu