Gündem

Türkiye’de 100 bin corona virüslü şehirler arası seyahat mi ediyor? Bakan Koca açıkladı!!

Türkiye’de 100 bin corona virüslü şehirler arası seyahat ettiği yönünde yayılan bilgiler hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamada bulundu. Bakan Koca tarafından yapılan açıklamada, “HES kodu ile toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeye çalışan 125 bin 246 kişi riskli olduğu için engellenmiştir.” İfadeleri kullanıldı.

Türkiye’de corona virüsü salgınında vaka sayısı bin 600’lerde seyrediyor. Salgın hakkında sosyal medyada pek çok bilgi dolaşıyor. Son olarak Türkiye’de 100 bin corona virüslü şehirler arası seyahat ettiği yönünde bilgiler dolaşıma girdi. Konu hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Resmi twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Bakan Koca “100 bin kişi o tarihe kadar seyahati HES kodu sayesinde engellenmiş, izolasyonda olması gereken pozitif ya da temaslı kişileri ifade ediyor.” İfadelerini kullandı.

İşte Bakan Koca tarafından yapılan o açıklama:

” Bir gazetedeki habere atıfta bulunarak, sosyal medyada yayılan yanlış bilgide; 100 bin aktif insanın şehirler arası seyahate çıktığı ifade edilmiş.
100 bin aktif hastamız yok. Bahse konu yaklaşık 100 bin kişi o tarihe kadar seyahati HES kodu sayesinde engellenmiş, izolasyonda olması gereken pozitif ya da temaslı kişileri ifade ediyor.

HES kodu ile toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeye çalışan 125 bin 246 kişi riskli olduğu için engellenmiştir. Bu sayı HES kodu kullanmaya başladığımız tarihten bu yana toplam engellenen kişi sayısını ifade etmektedir. HES kodu kullanımını yaygınlaştırmak temel hedeflerimizden biri. Güvenli alan kullanımı HES kodu ile mümkün. Mücadele birlikteliği hepimizi virüsten kurtaracak olan güçtür.”

İlgili Makaleler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu