Gündem

Türkiye’de 10 bin 330 vatandaş gözlem altına alındı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın sosyal medya hesabında umreden dönen bir vatandaşta koronavirüsü testinin sonuçlarının pozitif çıktığını bildirdikten sonra yetkililer harekete geçti. Umreden dönen 10 bin 330 kişi Ankara ve Konya'daki 5 yurtta karantina altına alındı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün sosyal medya hesabı Twitter’da Umre’den dönen bir vatandaşımızda koronavirüsü testinin pozitif olduğunu duyurdu. Türkiye’de koronavirüsü vaka sayısı 6’ya yükselirken yetkililer önlem aldı.

VAKA SAYISI 6’YA YÜKSELDİ
Umre ziyareti kapsamında Medine’den Türkiye’ye gelen vatandaşlar, Ankara ve Konya’da belirlenen 5 farklı öğrenci yurdunda 14 gün boyunca gözlem altında tutulacak. Gençlik ve Spor Bakanlığından yapılan açıklamada “Ankara ve Konya’daki bazı yurtlar, umreden dönen vatandaşlarımızın karantina süresi boyunca kalabilmeleri için uygun hale getirilmiş ve söz konusu karantina süreci başlamıştır” ifadelerine yer verildi.Umre’den dönen bir vatandaşımızda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasına rastlanmasının ve Türkiye’deki vaka sayısının 6’ya yükselmesinin ardından harekete geçen yetkililer, gözlem kararı aldı.

AÇIKLAMA GELDİ
Gençlik ve Spor Bakanlığı, “Ankara ve Konya’daki bazı yurtlar, umreden dönen vatandaşlarımızın karantina süresi boyunca kalabilmeleri için uygun hale getirilmiş ve söz konusu karantina süreci başlamıştır” açıklaması yaptı.

Ankara’da gece saatlerinde Esenboğa Havalimanı’na inen uçaktaki yolcular önce sağlık kontrolünden geçirildi. Ardından da bazıları Gölbaşı’ndaki yurtlarda karantinaya alındı.Polis çevrede yoğun güvenlik önlemleri aldı. Umre yolcularını taşıyan otobüs şoförleri de özel kıyafetler giydi.

CUMHURBAŞKANLIĞINDAN AÇIKLAMA
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Umreden dönen vatandaşlarımızın sağlık kontrolleri yapıldı ve yurtlarda gözlem altına alındı. Sağlık Bakanlığımızın tedbir ve tavsiyelerini özenle ve titizlikle uygulayalım. Koronaya karşı mücadelede rehavet ve panik yok, tedbir var. Bu hepimizin ortak mesuliyetidir” açıklamasında bulundu.

Ankara’daki yurtların isimleri ve kalan misafir sayısı şöyle:

Şehit Özel Harekat: 2064Milli İrade: 1880Gölbaşı: 1448Toplam: 5392

Konya’daki yurtların isimleri ve kalan misafir sayısı ise şöyle:

Tahir Büyükkörükçü: 2228Kutalmışoğlu: 2710Toplam: 4938