Ekonomi

Türkiye'nin elektriğinin yarısı çatıdan üretilecek

Global Enerji Derneği Başkanı Murat Dilek, “Çatılarda güneş enerjisi santrali kurarak elektrik üreten tüketiciler, yeni mevzuatın getirdiği kolaylıkla yalnız tüketici olmayacak, aynı zamanda elektrik üreticisi haline gelecek. Üretici-tüketici dengesi de nispeten devam edecek. Yeni regülasyonlarla çatılardan elektrik üretiminde avantajlar arttı. Bürokrasi azaldı. Yeni çıkan mevzuatla çatılarda çok daha rahat elektrik üretilebilecek. Çatıya kurulum yapan şirkete vereceğiniz vekaletname ile siz hiçbir işle uğraşmadan, hızlı bir şekilde çatınıza elektrik santrali kurulabiliyor” dedi.

Konut stok rakamlarının güneş enerjisinden elektrik üretimde sağlayacağı kapasiteye değinen Dilek, “Türkiye’de 9,5 milyon bina stoğumuz var. Bunun içerisine endüstriyel çatılar ve kamu binaları da dahil. Yaklaşık 1 milyar 200 milyon metrekare çatı alanımız var. Bu rakamın 600 milyonu konutlarda, yaklaşık 500 milyonu da endüstriyel çatılar olarak söyleyebiliriz. Kamu binalarında da 100 milyon metrekareye yakın çatı alanımız var” diyerek yeni mevzuata dikkat çekti.

Türkiye’de toplam çatı alanlarının tamamının kullanılamadığını, birçoğunun güneş panellerini taşımayacak durumda olduğunu kaydeden, kaçak bina oranının da güneş enerjisinde potansiyel kurulu gücün kapasitesini düşürdüğünü belirterek “Domino Fuarcılık olarak her yıl düzenlediğimiz ve bu yıl 12.’incisini gerçekleştireceğimiz EIF Uluslararası Enerji Kongre ve Fuarı’mızı 6-9 Kasım tarihleri arasında yerli ve yabancı uzmanların katılımıyla gerçekleştireceğiz.

Kongre’de düzenleyeceğimiz panellerimizin bu yıl da ana konularının başında güneş enerjisinden elektrik üretimi geliyor Toplam çatı stoğunun yüzde 45-50’sine güneş enerjisi santrali kurulabileceğini tespit ettik. Türkiye’nin elektrik santrallerinden kurulu gücü 90 bin megavat. Ölçümlerimizde Türkiye’de 45 bin megavatlık elektrik santrali kurulabileceğimizi öngörüyoruz. Tüm elverişli çatılarımızı elektrik santraline çevirirsek, şu anki elektrik üretimimizin yarısını elde edebiliriz.

Kademeli olarak her yıl güneş enerjisi santrali kurulumu artacak Bakanlık politikası ile, biz de sürdürülebilir bir endüstri doğması için kademeli artışı destekliyoruz” diye konuştu.

12. EIF Uluslar arası Enerji Kongresi:

10 bin metrekare fuar alanı, 50 bin metrekare etkinlik alanı ile bu yıl da 40 ülkenin temsilcileri EIF Uluslar arası Enerji Kongresi’ne davetli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı