Gündem

Türkiye ile Mısır arasında dostluk grubu kurulmasına ilişkin AKP’den kanun teklifi!

Mısır; AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem’in ”Sisi’ye, Esed’e diktatör diyemeyen edepsizler”  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Darbeci Sisi’yle asla görüşmem.” diyeli 2 yıl oldu. Erdoğan, darbeyle yönetime gelen Sisi hakkında ”Ben uluslararası platformlarda sürekli olarak şuanda darbece Sisi’yi, Cumhurbaşkanı olarak kabul etmediğimi hep söyledim. Bugün de aynı şeyi söylüyorum. Buradan da söylüyorum, benim indimde Mısır’ın Cumhurbaşkanı Sisi değildir, yine Mursi’dir. Öyle bakıyorum.

Bunu uluslararası Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda da söylediğini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Hatta aynı masada bize yer ayırdılar. Ben o masaya gidip oturmadım. Yarın olsa, yine oturmam. Eğer oturursam, bu kendimi inkar olur. Ben kendimi inkar edemem. O zaman demokrat olmam. Ben dünyada demokrasiyi savunduğunu iddia edenlere de söylüyorum. ‘Siz nasıl demokratsınız? Bu nasıl bir demokrasi? Öyleyse eğer demokratsanız, demokrasiye inanıyorsanız şu anda bu idam kararları ile ilgili olarak niye konuşmuyorsunuz?” demişti ama bu sözlere rağmen bugün AK Parti tarafından Türkiye ile Mısır arasında dostluk grubu kurulmasına ilişkin kanun teklifi verildi.

Türkiye ile Mısır arasındaki dostluk grubu Mısır’da 2013 yılında yaşanan darbe sonrası Türkiye tarafından kaldırılmıştı.