Gündem

Türkiye ile ilgili flaş karar: 1 Temmuz’da başlıyor!

Almanya’dan flaş bir karar geldi. Riskli olması nedeniyle seyahat uyarısı yapılan ülkeler arasında olan Türkiye’ye, Alman hükümeti 1 Temmuz’dan itibaren seyahat uyarısını kaldırıyor. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, aşılanmanın artmasıyla birlikte haftalık 100 bin kişide görülen yeni vaka sayısının 200’ün altında olan bölgeler için 1 Temmuz’dan itibaren genel seyahat uyarısının kaldırılacağını söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, birçok yerde vaka sayılarının düştüğüne ve aşı olan insanların sayısının arttığına işaret ederek, aylarca süren karantina uygulamalarından sonra daha fazla normalleşmenin beklenebileceğini belirtti.

1 TEMMUZ’DA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

Maas, bunun seyahatler için de geçerli olduğunu aktararak, yaklaşık bir yıl sonra, haftalık 100 bin kişide görülen yeni vaka sayısının 200’ün altında olan bölgeler için 1 Temmuz’dan itibaren genel seyahat uyarısının kaldırılacağını ifade etti. Bu kapsamda Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısı da 1 Temmuz itibari ile kaldırılacak.

Avrupa’da aşılananlara, iyileşenlere ve test uygulananlara ortak kurallar getirileceği için bu adımı atabildiklerini kaydeden Maas, seyahatlerde tedbirin elden bırakılmaması gerektiğini belirtti.

YÜKSEK RİSKLİ BÖLGELER İÇİN SEYAHAT UYARISINA DEVAM EDİLECEK

Maas, Kovid-19’un mutasyona uğradığına işaret ederek, bu nedenle “yüksek riskli bölgeler” ve “virüs varyasyon bölgeleri” için seyahat uyarısında bulunmaya devam edeceklerini kaydetti.

Almanya’daki mevcut uygulamada, haftalık 100 bin kişide görülen vaka sayısı 50’nin üzerinde olan bölgelere seyahat uyarısı yapılıyor.