Gündem

Türkiye için korkutan açıklama! Salgında günlük 1000 kişi ölüyor

Türkiye salgın konusunda nereye evriliyor? Günlük vaka sayılarının hergün yükselmesinin nedeni salgının yönetilememesi mi? TTB’nin açıkladığı rakamlara göre Türkiye’de salgın yüzünden günlük en az 900-1000 kişi mi ölüyor? Sorularını Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Gaye Usluer, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan günlük vaka tablosu verileri üzerinden açıkladı.

BUGÜN ASLINDA 70 BİN CİVARINDA VAKA SAYISI VAR

Esasında dünden bugüne değişen bir şey. Tabi hafta sonu olması nedeniyle test sayıları değişiyor dolayısı ile yeni tespit edilen vaka sayısı değişiyor ama olaya haftalık sonuçlar açısından baktığımızda, Türkiye’de yeni pozitif vaka sayısı neredeyse 70 binlere kadar uzandı. Her gün salgın yüzünden kaybettiğimiz vatandaşlarımızın sayısı da neredeyse 300’lü rakamlara geldi.

TÜRKİYE SALGINDA FAZ-4 AŞAMASINDA GEÇMİŞTİR

Esasında Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu özetleyecek olursak, salgın yönetilemiyor ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) salgının safhalarında dahi yaptığı fazlarda Türkiye bugün faz 4 aşamasında. Peki, ne demek faz-4 aşaması? Yani Türkiye’de salgında kontrol ediliyor olmanın üstünde, çok acil önlemlerin alınması lazım demektir. İkinci, salgının boyutları o kadar yüksek ki; hastaneler, sağlık sistemleri çökme ve iflas etme ile karşı karşıya… Yani Türkiye; Salgının hızını yönetmek, salgının hızını azaltarak sağlık sisteminin çökmesini engellemek zorunda… Sağlık sisteminin iflas etmemesi için kafa yormak zorunda.

”Sağlık Personeli Olarak Çok Kızgınım”

Ben bir sağlıkçı olarak öfkeliyim. Çünkü hastalarımıza yetişemiyoruz. Çünkü; hekimler olarak, sağlık personeli olarak salgının başından itibaren derin bir yük altındayız, hastalanıyoruz, ölüyoruz.

COVİD-19 YÜZÜNDEN GÜNLÜK ÖLENLERİN SAYISI

Gaye Usluer, TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut’un, salgında ölenlerin sayısının açıklanan resmi rakamların 3 katı olduğuna dair yaptığı iddialarına da cevap verdi. Usluer konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu;

Vedat hocam çok doğru bir saptama yapmış. Gerçekten de salgının başından itibaren söylediğimiz bir husus var;  salgın yönetimi şeffaf olmak zorunda. Eğer şeffaf yönetmezseniz, yani bilgileri saklardanız, verileri doğru paylaşmazsanız toplum güveni yitirirsiniz. Bu şekilde salgını önlemede yetersiz kalırsınız. Bakın Covid-19 teşhisi konulan insanların ölümleri pat diye olmuyor. Bunlar önce hastanede normal servise yatış süreci var, ağırlaşma süreci var, yoğun bakıma geçiş süreci ve şüphesiz yoğun bakımda uzun bir bakım süreci var. Bu süreçler, 3’lü 5’li haftaları alan bir süreç Bu kadar yoğun bakımda yatan bir hasta, her ne sebepten dolayı yatmış olursa olsun araya hastane enfeksiyonları girer, kalp yetmezliği, organ yetmezliği ortaya çıkabilir. Burada nihai neden; hasta Covid teşhisi nedeniyle hastaneye yatar ama sonraki süreçte bunun gibi bir takım hastalıklar çıkabilir. İşte siz burada ölen kişinin raporuna kalp yetmezliği yada organ yetmezliği yazarsanız o kişi salgın nedeniyle öldü sayılmaz. Ama esasen o kişi, virüs kaynaklı nedenlerle ölmesine rağmen bu tip ölümler resmi verilerde kişinin salgın yüzünden öldüğü belirtilmez.

Geçtiğimiz şubat ayında vakalar 4 bin sevilerine geldiğinde ölüm sayıları 60 civarındaydı. Vaka sayıları bugün 10-11 kat artmasına rağmen ölüm sayıları 300’lü seviyelerde.. Üstelik varyantlı virüslerin daha ölümcül olduğunu kabul etmemize rağmen…” dedi.

Halk Sağlığı Uzmanı Ahmet Saltık’da Türkiye’de ki Covid-19 yüzünden ölenlerin günlük sayılarının 1000’li rakamlarda olduğunu söyledi. Almanya’dan örnek veren Saltık, Almanya’dan daha fazla vaka sayısına sahip olmamıza rağmen Almanya’da Covid ölümlü sayıların 80 bin seviyelerinde olduğunu ama Türkiye’de 35 bin civarında olduğuna dikkat çekti. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan tabloda ki verilen gerçekleri yansıtmadığı belirten Saltık, gerçekte en az 3 katı olduğunun açtını çizdi.