Gündem

Türkiye geneli için önemli uyarı: Çarşamba gününden itibaren dikkatli olun!

Yazı özleyen vatandaşlar sıcak havaların ne zaman geleceğini merak ediyorlar. Konu ile ilgili olarak uzmanlar değerlendirmede bulundular. Yapılan açıklamalara göre, ülke genelinde hava sıcaklıkları artarken aynı zamanda sıcak hava dalgası, ülke genelinde çöl tozu taşınımına neden olacak. Pandemi döneminde meydana gelecek çöl tozu taşınımı ile ilgili olarak, ”Bu çöl sağlımızı da etkileyebilir. Çöl üzerinden geldiği için boğucu ve boğamızda kaşıntıya neden olacak bir hava yaratacak. Bu boğaz kaşıntısını corona virüs belirtisiyle karıştırabiliriz” uyarısında bulunuldu.

Hava durumu vatandaşlar tarafından en merak edilen konular arasında yer alıyor. Bu kapsamda yapılan açıklamalarda, çölden gelen sıcak hava etkisinin ülke genelinde 3 gün sürmesi beklendiği ifade edildi.

Çarşamba gününden itibaren çöl tozu bekleniyor

Öte yandan NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan çöl tozuna karşı da vatandaşlara uyarıda bulunu. Çarşamba gününden itibaren çöl tozu beklendiğini belirten Çalışkan, ”Yarın arabasını yıkatmayı planlayan varsa biraz ertelesin” dedi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından yapılan açıklamalarda 27 Nisan-3 Mayıs için “Hava sıcaklıklarının; Salı ve Çarşamba günleri kuzey, iç ve batı kesimlerde hissedilir derecede (2 ila 8 derece) artacağı, güney ve doğu kesimlerde mevsim normallerinin üzerinde diğer yerlerde civarında seyredeceği tahmin ediliyor.” İfadeleri kullanıldı.