Gündem

Türkiye'den ABD'ye Doğu Akdeniz tepkisi: Yaptıkları açıklama gerçeklerden kopuk

Dışişleri Bakanlığı “Türkiye’nin kendi kıta sahanlığında gerçekleştirmekte olduğu sondaj faaliyetine ilişkin olarak ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 5 Mayıs 2019 tarihinde yaptığı açıklama gerçeklerden kopuktur” değerlendirmesinde bulundu.

AÇIKLAMALAR GERÇEKLERDEN KOPUK

ABD’nin Doğu Akdeniz’de sondaj açıklamasına Türkiye’den tepki. Türkiye, kendi kıta sahanlığında  gerçekleştirmekte  olduğu sondaj faaliyetine ilişkin olarak ABD Dışişleri Bakanlığının 5 Mayıs  2019’da yaptığı açıklamanın gerçeklerden kopuk olduğunu bildirdi. 

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye’nin kendi  kıta sahanlığında  gerçekleştirmekte olduğu sondaj faaliyetine ilişkin olarak ABD  Dışişleri Bakanlığının 5 Mayıs 2019 tarihinde yaptığı açıklama gerçeklerden  kopuktur.” ifadesi yer aldı.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de kıta sahanlığına ilişkin tutumunu 2004’ten  bu yana açık şekilde ortaya koyduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:”Güney Kıbrıs Rum yönetiminin bölge ülkeleri ile bu tarihten  itibaren yaptığı MEB (Münhasır Ekonomik Bölge) sınırlandırma  anlaşmalarının hem  bizim hem de Kıbrıs Türkleri için  geçerli olmadığı, bunların bir  tanesinin de  ülkemizin Doğu Akdeniz’deki kıta sahanlığı haklarını ihlal ettiği  zamanında  ilgili ülkelerin ve  uluslararası toplumun dikkatine getirilmişti. Aynı şekilde  Türkiye, bölgedeki kıta sahanlığını da  uluslararası topluma duyurmuş ve   Birleşmiş Milletler nezdinde de kayda geçirmiştir. Bölgede, tüm ilgili kıyıdaşlar  arasında uluslararası hukuk kuralları uyarınca hakkaniyete dayalı sınırlandırma  anlaşmaları henüz tamamlanmamıştır.

Hal böyle iken, üçüncü tarafların kendilerini adeta uluslararası  mahkeme yerine koyarak deniz  sınırlarının nereden geçeceğini tayin etmeye  çalışmaları kabul edilemez. Bu anlamda, ABD’nin Rumların ‘hak iddia ettiğini  söylediği’ bir alana yönelik geçerli sınırlandırma anlaşması varmış gibi  Türkiye’ye çağrıda bulunması, ne yapıcı ne de uluslararası hukuka uygun bir  yaklaşımdır.”

Türkiye’nin sondaj ve sismik gemilerinin, kendi kıta sahanlığında,  Türk hükümetinin 2009 ve 2012 yıllarında Türkiye Petrolleri’ne verdiği ruhsat  sahalarında arama ve sondaj faaliyetlerinin kararlılıkla devam edeceği belirtilen  açıklamada, “Aynı şekilde Rum tarafı Ada’nın eşit ortağı Kıbrıs Türklerini,  hidrokarbon kaynakları konusunda karar alma mekanizmalarına dahil etmedikçe veya  tek taraflı hidrokarbon faaliyetlerini sona erdirmedikçe, Türkiye Kıbrıs  Türklerinin de kıta sahanlığı haklarını korumayı sürdürecektir.” ifadesi yer  aldı.

Bir yanıt yazın