Gündem

Türk ve Hollandalı öğrencilerden çevre temizliği

Uluslararası İklim Eylem Günü dolayısıyla Mavişehir sahilinde düzenlenen “clean-up” çöp toplama etkinliği yoğun katılımla gerçekleştirildi. Karşıyaka Belediyesi’nin katkılarıyla; Hollanda Büyükelçiliği, Olten Sanat Vakfı, İzmir Mavişehir Rotary Kulübü, Rotterdam Gençlik Senfoni Orkestrası ve Özel Çakabey Okulları ortaklığında hayata geçirilen etkinlikte; iklim değişikliği, küresel ısınma ve çevre kirliliği ile mücadelenin önemine dikkat çekildi.

Avrupa Birliği tarafından desteklenen organizasyona, 15 – 19 yaş aralığındaki 70 Hollandalı ve 70 Türk öğrenci ile birlikte; Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Hollanda Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı ve AB Temsilcisi Helene Rekkers ile Kültür Müşaviri Eray Ergeç, Olten Sanat Vakfı Kurucusu Fatma Olten, Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyon Başkanı Fatih Akçiçek, Mavişehir Rotary Kulübü Başkanı Güven Öztürk ile Kulüp Üyesi Mert Rüstem, Rotterdam Gençlik Senfoni Orkestrası ve Özel Çakabey Okulları temsilcileri, meclis üyeleri, bürokratlar, CHP Karşıyaka İlçe Gençlik Kolları üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Tüm dünyanın ortak sorunu

İklim değişikliği ve küresel ısınmanın, tüm insanlığın ortak sorunu olduğunu ifade eden Başkan Tugay “Tüm katılımcılara, etkinliğimize gelip bu gurur verici tabloya ortak olan herkese çok teşekkür ediyorum. ‘Çocuklarımız, gençlerimiz gelecekte plastiksiz deniz, temiz hava, içecek temiz su bulabilecek mi?’ bunun endişesini taşıyoruz. İnsanlar birer çöp üretme makinesi gibi çalışıyor. Bu çöplerin nereye gittiğini düşünmeden sürekli üretmeye devam ediyoruz. Sadece yere çöp atıp çevreyi kirletmekten bahsetmiyorum. Dünyayı yok etmekten bahsediyorum. Bu tüm insanlığın ve dünyanın ortak sorunudur. Biz çabalarımızı kararlılıkla sürdürürken, herkesi bu gelecek mücadelesine katılmaya çağırıyoruz” dedi.

Plastikten arınmış bir hayat

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyon Başkanı Fatih Akçiçek “Bugün çevresel sürdürülebilirlik başlığı altındaki hiçbir sorun mahalli olmakla sınırlı kalmıyor. Örneğin Afrika’da yaşanan bir hastalık çok kısa zamanda Hollanda’yı da Türkiye’yi de etkileyebiliyor. İşte bu gibi nedenlerle bütün Rotaryenler harekete geçme ihtiyacı duymuştur. Tabiata verdiğimiz zararları hatırlatmak ve dikkat çekmek için çevreyi, şehirleri, kıyıları, deniz altını temizliyor, plastikten arınmış bir hayat için farkındalık yaratmaya çalışıyoruz.

Bu etkinliğimizde Hollanda’dan gelen konuklarımızın da yer almış olması çok önemli. Tabiat ana için bugün olduğu gibi daima güçlerimizi birleştirmeliyiz” ifadelerinde bulundu. 

Hollanda Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı ve AB Temsilcisi Helene Rekkers de “Avrupa Birliği ve Hollanda Büyükelçiliği olarak, bu etkinliği düzenlememize sağladıkları katkılar için Karşıyaka Belediyesi’ne ve tüm destekçilere çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı