GündemSağlık

Türk Tabipler Birliği’den Bahçeli’ye cevap!

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “Kapatılsın” diyerek hedef gösterdiği Türk Tabipleri Birliği’nden (TTB) cevap geldi. Sağlık çalışanların haklarını korumaya devam edeceklerini vurgulayan TTB, “Sözlerimizin arkasında, görevimizin başındayız” dedi.

Türk Tabipler Birliği’den (TTB) MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye yanıt verdi. “Sözlerimizin arkasında, görevimizin başındayız” diyen TTB, “Covid – 19 salgınında kaybettiğimiz meslektaşlarımızı siyah kurdele ile anmak ve başka kayıplar olmasın diye çabalamak ise kaybettiklerimize ve yakınlarına karşı vefa borcumuzdur” dedi.

TTB’nin açıklamasının tamamı şöyle:

 • “Salgına karşı bilgilendirme ve uyarı Türk Tabipleri Birliği’nin yasal ve etik yükümlülüğü; yaşama ve yaşatma mücadelemiz tarihsel hekimlik sorumluluğunun gereğidir!
 • Türk Tabipleri Birliği tarihin süzgecinden günümüze ulaşan iyi hekimlik değerlerinin vazgeçilmez temsilcisidir.
 • Giderek şiddetlenen ve binlerce insanımızın, onlarca hekim ile sağlık çalışanının ölümüne neden olan Covid – 19 salgınının her aşamasında
 • Türk Tabipleri Birliği bütün enerjisini insanlarımızın sağlık ve yaşam hakkını savunmak için harcamıştır.
 • Türk Tabipleri Birliği’nin salgına yönelik bilimsel verilere dayanan uyarı ve önerileri toplumun sağlık ve yaşam hakkı için kamuoyu ile paylaşması evrensel, yasal ve etik sorumluluğudur. Covid – 19 salgınında kaybettiğimiz meslektaşlarımızı siyah kurdele ile anmak ve başka kayıplar olmasın diye çabalamak ise kaybettiklerimize ve yakınlarına karşı vefa borcumuzdur.
 • Türk Tabipleri Birliği ve hekimler dün olduğu gibi bugün de ve yarın da bu sorumluluğun gereğini yerine getirmeye devam edeceklerdir.
 • TTB Merkez Konsey üyeleri olarak sözlerimizin arkasında, görevimizin başındayız.”
 • Bu topraklarda binlerce yıldır ‘iyi hekimlik’ yaptık, yapıyoruz ve yapacağız
 • TTB’nin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ayrıca şu ifadelere yer verildi:
 • “İyi ki TTB var. Ama daha da önemlisi; İyi ki bu ülkede iyi hekimlik değerlerinin, halkın sağlık hakkının ve mesleki – etik dayanışmanın önemini bilen milyonlar var…
 • Biz hekimiz, Biz Türk Tabipler Birliği’yiz. Tıbbın kurucuları İstanköylü Hipokrates’ten, Bergama’lı Galenos’tan bu yana burada, bu topraklardayız. Bu topraklarda binlerce yıldır ‘iyi hekimlik’ yaptık, yapıyoruz ve yapacağız.”

TTB’YE SOSYAL MEDYADAN DESTEK!

Öte yandan MHP liderinin açıklamaların ardın Twitter’dan TTB’ye destek mesajları geldi. #iyikiTTBvar hashtag ile TTB’ye destek verenlerin arasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’da yer aldı. Kılıçdaroğlu, Twitter’dan “Kovid-19 salgınıyla mücadelenin ön safında yer alıp, gece-gündüz demeden, sevdiklerine hasret kalarak halk sağlığı için çalışan tüm sağlık emekçilerine, onların haklarını her ortamda savunan Türk Tabipleri Birliği’ne şükran borçluyuz. İyi ki varsınız!” açıklamasında bulundu.