Ekonomi

Türk-İş açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı!

Türk-İş'in Eylül ayına ait araştırmasına göre; Türkiye'de dört kişilik bir aile için açlık sınırı 2 bin 447 TL, yoksulluk sınırı ise 7 bin 973 TL'ye yükseldi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) eylül ayı ‘açlık ve yoksulluk sınırı’ araştırması sonuçlarını açıkladı. Türk-İş’in araştırmaya göre, eylül ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 448 lira, yoksulluk sınırı 7 bin 9793 lira olarak hesaplandı.

Türk-İş, eylül ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarını (açlık sınırı) 2 bin 447 lira 72 kuruş olarak hesaplandı. Araştırmada; gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 7 bin 973 lira 02 kuruş oldu. Bekar bir çalışanın “yaşama maliyeti” ise aylık 3 bin 2 lira 55 kuruş olarak hesaplandı.

GEÇEN SENEYE GÖRE 928 TL ARTIŞ

Dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması (mutfak masrafı) tutarı, yılın ilk 8 ayı itibarıyla önceki yıl sonuna göre 285 lira, temel ihtiyaçlar için yapılması gereken toplam harcama ise 928 lira artış gösterdi. Son bir yıl itibarıyla bakıldığında, ortaya çıkan ek harcama gereği gıda için 385 lira, toplam hane halkı harcaması için 1248 lira oldu.

EKMEĞE YÜZDE 20 ZAM

Asgari ücretin 2 bin 324 TL’de sabit kaldığına dikkat çekilen Türk-İş raporunda mutfak masraflarının Ağustos’a göre; yüzde 2,68, geçen yıl Eylül ayına göre ise yüzde 18,56 oranında arttığı belirtildi. Özellikle yoksul kesimin yoğun bir şekilde tükettiği ekmeğin fiyatına Eylül ayında yüzde 20 oranında zam geldiği kaydedildi.

NÜFUSUN 3’TE 1’İ YOKSUL

Raporda, Türkiye’de en yoksul ile en zengin yüzde 10’luk kesim arasında 13 kat gelir farkı bulunduğuna işaret edilerek nüfusun üçte birine yakın kesiminin yoksul olduğu, koronavirüs salgınının etkisiyle meydana gelen iş ve gelir kaybı nedeniyle aradaki gelir farkının ve yoksulluğun daha da artmasının beklendiği kaydedildi.