Gündem

Türk akademisyenler tüm Türkiye'yi gururlandırdı!

ABD Ulusal Mucitler Akademisi tarafından her yıl düzenli olarak hazırlanan listede bu yıl 3 Türk akademisyen de dahil oldu. Hayat şartları , ekonomi ve toplumsal refah alanında keşif yapan bilim insanlarının yer aldığı listede ise 168 kaşif bulunuyor. Dünyanın dört bir yanından listeye giren bilim insanları, zor bir eleme sürecinden sonra listeye alınıyor. Georgetown Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Aykut Üren, California Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mihri Özkan ve Massachusetts Hastanesi Harris Ortopedi Laboratuvarı Yardımcı Direktörü Doç. Dr. Ebru Oral, yaptıkları buluşlar sonucunda listeye girmeye hak kazandı.

Akademik anlamda başarının bir simgesi sayılan listeye girmek ise bir hayli zor. Çalışmalarının hak ettiği değeri görmesine çok sevimndiklerini söyleyen 3 Türk akademisyen, yeşil teknoloji, eklem protezleri ve iklim değişikliği ile ilgili yaptıkları çalışmalarla listeye girmeye hak kazandılar.

112 YILDA ÖDÜL ALAN İLK MÜHENDİS

Prof. Dr. Mihri Özkan yaptığı açıklamada üniversite tarihinde 112 yılda bu konuda ödül alan ilk mühendis olduğunu açıklayarak bu ödülün çok gurur verici olduğunu söyledi. Doç. Oral ise eklem protezleri ile ilgili yaptıkları buluşlar nedeniyle listeye girdiğini söyledi.

Bir cevap yazın