Kamu

Turizm’e koronavirüs katkısı! Sektöre 10 Milyar TL katkı sağlanacak!

Koronavirüsün en çok etkilediği sektörlerden biri olan Turizm sektörüne 10 milyar TL kredi sağlanacak.

Türkiye Bankalar Birliği, koronavirüsten en çok etkilenen sektörlerden biri olan turizm sektörü için Turizm Destek Paketi uygulamasına başlanacağını açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi ve Kredi Garanti Fonu kefaleti ile bankalar tarafından 10 milyar TL kredi sağlanacağını belirtildi.

Koronavirüs nedeniyle bu yıl olumsuz etkilenen turizm sektörü için Türkiye Bankalar Birliği,harekete geçti. Bu kapsamda Salgının etkisini azaltmak için Turizm Destek Paketi uygulamasına başlanacak. Yapılan açıklamada,”Salgının etkilerinin azaltılması, üretim ve istihdam kapasiteleri ile piyasa değerlerinin korunmasını desteklemek amacıyla, turizm sektöründeki işletmeler yanında bu işletmelerin tedarikçilerinin maaş ve kira ödemeleri ile sözleşme veya faturaya bağlı sabit giderlerinin, nakit ihtiyaçlarının ve kurumsal kredi kartı harcamalarının karşılanması için Turizm Destek Paketi Uygulamasına başlanacaktır” ifadeleri kullanıldı.

TOPLAM 10 MİLYAR TL KREDİ

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi ve Kredi Garanti Fonu kefaleti ile bankalar* tarafından 10 milyar TL kredi sağlanacaktır.

12 AY ÖDEMESİZ OLACAK

Krediler, 01 Kasım 2021 tarihini aşmamak kaydıyla, azami 12 ay ödemesiz dönem olmak üzere 48 ay vadeli olacaktır. Faiz oranı, sabit faizli krediler için azami yüzde 14,5, değişken faizli krediler için TLREF + 250 baz puan olarak belirlenmiştir. Yararlanıcı başına kefalet üst limiti 32 milyon TL ve kredi üst limiti 40 milyon TL olacaktır. Uygulama esaslarına ilişkin detaylar Kredi Garanti Fonu’nun www.kgf.com.tr adresli internet sitesinde yer almaktadır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu