İzmir Haberleri

Turizm fuarında Hollanda pazarı açıklaması!

Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler Utrecht Turizm Fuarı’nda profesyonel turizmcilerle bir araya geldi. Hollandalı turistlerin İzmir ve Ege’yi tercih ettiği vurgulanan toplantıda İzmir’e gelen turist sayısında yüzde 4 ile 5 arasında artış beklendiği açıklandı. İzmir’de Hollanda turizm pazarının büyüklüğüne dikkat çekilen fuarda bu fuarın ziyaretçisi Hollandalıların yılda 2,5 kez tatile gittiği ve kişi başına yıllık ortalama 3 bin 395 Euro harcadıkları belirtildi.

Hollanda pazarını geliştirmeyi hedefleyen turizmciler, Utrecht Turizm Fuarı’nda uluslararası turizm profestonelleriyle bir araya geldi. 2016 ve 2017 yıllarında daralan Hollanda pazarının yeniden yükselişe geçtiğini belirten Ege Turistik İşletmeler ve Konaklama Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, bu ülkeden Türkiye’ye gelen turist sayısında yüzde 3, İzmir’e gelen turist sayısında yüzde 4-5 dolayında artış beklediklerini söyledi.

Hollanda’nın Utrecht kentinde bu yıl 50. kez düzenlenen Utrecht Turizm Fuarı, kapılarını 15 Ocak 2020 günü açtı. Egeli turizmciler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yanı sıra Corendon Havayolları’nın standlarının da bulunduğu 8 nolu holde İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın oluşturduğu İzmir standında yer aldı.

2019 yılında 103 bin 312 kişinin ziyaret ettiği fuarda Egeli turizmcileri ETİK Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler ile ETİK Yönetim Kurulu üyeleri Orhan Belge ve Bilge Durdu temsil etti. Hollanda pazarının olumsuz gelişmeler yüzünden büyük kayıplarla atlattığı 2016 ve 2017 yıllarına dikkat çekilirken İzmir turizmine etkileri tartışıldı.

İşler konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Hollanda pazarı 2018 yılında yeniden yükselişe geçti. 2019 yılında Hollanda’dan gelen turist sayısı 2018 yılına göre yüzde 6 arttı. Hollanda, İzmir’e en çok turist gönderen ülkeler arasında Almanya ve İngiltere’den sonra üçüncü sırada yer aldı. İzmir’e gelen yabancı ziyaretçilerin yüzde 7’sini Hollandalı turistler oluşturuyor. Hollanda bizim için vazgeçilmez, önemli bir pazar. Hollandalı turist iklimi nedeniyle Antalya dışında İzmir’i ve Ege’yi tercih ediyor.”

Hollanda’nın en büyük seyahat etkinliği olarak tanımlanan ve 19 Ocak 2020 gününe kadar açık kalacak Utrecht Turizm Fuarı’nı değerlendiren TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİ Başkanı Mehmet İşler, izlenimlerini şöyle anlattı:

“Yapılan bir araştırmaya göre, bu fuarın ziyaretçisi Hollandalılar yılda 2,5 kez tatile gidiyor ve kişi başına yıllık ortalama 3 bin 395 Euro harcıyor. Yunanistan, İspanya gibi ülkelerin agresif pazarlama yaptığı bu fuar bizim için çok önemli. Fuara katılan ve Türkiye’ye ilgi duyan tur operatörleri, seyahat acenteleri ve turizm profesyonelleriyle ikili görüşmeler yapıyoruz. Bu fuardan edindiğimiz izlenimlere göre, 2020 yılında Hollanda pazarından Türkiye’de gelen turist sayısında yüzde 3, İzmir’e gelen turist sayısında yüzde 4 ile 5 arasında artış bekliyoruz.”

Bir cevap yazın