Gündem

Tunus Başbakanı İlyas el-Fahfah’ın istifası kabul edildi!

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Başbakan İlyas el-Fahfah'ın istifasının kabul edildiğini Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklama ile duyuruldu. Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Kays Said'in, Meclis Başkanı Raşid el-Gannuşi'ye, Başbakan Fahfah'ın istifasını aldığı ve kabul ettiğini bildirdiği bir mektup gönderdiği belirtildi.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Başbakan İlyas el-Fahfah’ın dün Cumhurbaşkanı Kays Said’e sunduğu istifa sonrası Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklama ile kabul edildiği duyurularak görevi resmen bıraktığı öğrenildi.

İSTİFASI KABUL EDİLDİ

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Said’in, Gannuşi’ye hükümeti kurmakla görevlendirilecek en ehil kişiyi belirlemek amacıyla istişarelerde bulunulacak parti, koalisyon ve parlamento bloklarının listesini hazırlaması için ikinci bir mektup da ulaştırdığı ve iki mektubun Anayasa uyarınca gönderildiği kaydedildi.

Başbakan Fahfah, istifasını dün Cumhurbaşkanı  sunmuştu.

İlgili Makaleler

NE OLMUŞTU?

Tunus’taki çok partili koalisyon hükümetinde Başbakan Fahfah hakkındaki yolsuzluk iddialarının ardından çatırdamalar başlamıştı.

Fahfah suçlamaları reddederken koalisyonun büyük ortağı Nahda Hareketi Şura Konseyi, hükümetten güvenoyunu çekme kararı almıştı.

Farklı partiler ve bağımsızlardan 105 milletvekili de ortak dilekçeyle Fahfah hükümetinden güvenoyunun çekilmesini talep etmişti.

Fahfah, dün istifasını sunduktan sonra da güç mücadelesini sürdürerek Nahda Hareketinden 6 bakanı görevden almıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu