İzmir Haberleri

Tunç Soyer sinemacılara seslendi: “Dünyaya ilham verecek bir şey yaratmamız mümkün!”

İzmir Sinema Ofisi, sinemanın önemli isimleri buluşturdu. Buluşmaya katılan Büyüksehir Belediye Başkanı Tunç Soyer İzmir’de sinema sektörüne ev sahipliği yapmak istediklerini söyledi. İzmir’in sinema dünyası için yaratıcı olduğunu belirten Soyer “Tüm dünyaya ilham verecek bir şey yaratmamız mümkün. Biz size yol açacağız. Siz bunun içini dolduracaksınız” dedi. Hedeflerinin büyük olduğunu söyleyen Tunç Soyer “Bir tarafta Efes, bir tarafta Bergama var. Bu şehirde flamingolar ürüyor. Olağanüstü bir coğrafya ve bu coğrafyada kadim bir kültür var. İnsanlar birbirinin dilini, dinini bilmeden yüzlerce yıl beraber ticaret yapmışlar. Dolayısıyla bu coğrafya dünya sinemasına yeni bir soluk getirebilir. Hedefimiz bu kadar büyük.” İfadelerini kullandı.

İzmir Vakfı‘nın kurumsal üyeleri İzmir Ticaret Odası (İZTO), İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), Turizm ve Kültür Bakanlığı İzmir İl Kültür Müdürlüğü yetkililerinin ’de katıldığı etkinlikte İzmir Sinema Ofisi Proje Sorumlusu Yusuf Saygı, İzmir Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle çalışmalarına başlanan İzmir Sinema Envanteri’nin sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte önemli bir kaynakça oluşturacağını söyledi.

Sinemanın önemli isimleri önerilerde bulundu

Buluşmaya katılan sinemanın önemli isimleri de yaptıkları toplantıda sektöre dair görüşlerini dile getirdi. Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Yamaç Okur, kentte sinema sektörünü canlandırmak için öncelikle doğru bir organizasyon modeline ihtiyaç olduğunu söylerken yapımcı Yonca Ertürk, İzmir’deki üniversitelerin sinema bölümlerinden mezun olan gençlerin istihdam edilmesi gerektiğini söyledi. Yapımcı Serkan Çakarer ise İzmir’de sinema izleyicisini artırmakla ilgili neler yapılabileceği ile ilgili açıklamalar yaptı.

Bir cevap yazın