Gündem

Tunç Soyer: ''İzmir’Büyükşehir Belediyesi'nde PKK’yı kınamayacak meclis üyesi yok''

Ahmet Hakan’ın moderatörlüğünde CNN Türk’te yayınlanan Tarafsız Bölge programının konuğu Yeni Yüzyıl Üniversitesi rektörü Yaşar Hacısalihoğlu’ydu. Hacısalihoğlu İzmir Büyükşehir Meclisi’nde AKP’li Erhan Çalışkan’ın reddedilen “PKK’yı kınama” önergesiyle ilgili konuyu gündeme getirdi. Önergede yer alan “PKK’yı destekleyen güçleri ve  partileri Meclis olarak lanetliyoruz” ifadesini söyleyen Hacısalihoğlu metnin oylamaya sunulup AKP ve İyi Parti’de kabul edilip CHP kanadının ret oyu verdiğini söyledi. 

Bu ifadelerin üzerine CHP İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer canlı yayına bağlandı. 

Soyer’in açıklaması;

İzmir’de PKK’yı kınamayacak meclis üyesi yok. Böyle bir şey asla söz konusu değil. İzmir Büyükşehir Belediyesi’yle ilgili böyle bir ifadeyi esefle karşılıyorum.

Belediye şehit ailelerine her daim sahip çıkmıştır, çıkmaya devam edecektir. Yaptıklarımız herkesin malumudur. Bunun sorgulanmasını çok sığ bir siyaset enstrümanı olarak görüyorum ve bunu büyük bir haksızlık olarak değerlendiriyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi PKK’ya sonuna kadar karşı. PKK’yı ben dahil bütün meclis üyeleri lanetliyor. 

Reddedilen önerge PKK’nın lanetlenip lanetlenmeyeceği ile ilgili bir soru ifadesi olarak yapılması haksızlıktır. Böyle bir şeyin kimsenin ifade etmeye hakkı yoktur. Çünkü bütün üyeler PKK’nın karşısındadır. Önerge böyle gelseydi başka değerlendirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı