Gündemİzmir Haberleri

Tunç Soyer duyurdu! O mahalle tahliye ediliyor

İzmir’de dün gece başlayan şiddetli yağış nedeniyle sel felaketi yaşandı. Kentte 8 saat içerisinde şubat ayı ortalamasının üzerinde düşen yağışlar hayatı felç etti. Geçen yıl boyunca yağan yağmurun yüzde 18’i bir gecede yağarken, metrekareye 126 kilogram su düştü. Sel nedeniyle çok sayıda ev ve iş yerini su bastı. Öte yandan Menderes ilçesinde aracın sele kapılması sonucunda 2 kişi hayatını kaybetti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sosyal medya hesabından sel ile ilgili açıklamalarda bulundu. Soyer açıklamasında, Menderes’te Yeniköy mahallesinin tahliye edildiğini duyurdu.

“SULAMA GÖLETİ TEHLİKE YARATIYOR”

Soyer, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şunları belirtti:

“Menderes ilçemize bağlı Yeniköy’deki sulama göletinde aşırı doluluk nedeniyle gelen su gövdeyi aşarak zarara neden oldu. Özel İdare tarafından yapılan ve geçtiğimiz yıllarda belediyemize devredilen sulama göletinin tehlike yarattığı ortaya çıktı.

Gölette su tahliye çalışması devam ediyor. İzmir Valiliğimizin organizasyonunda Yeniköy mahallesinin boşaltılmasına karar verildi. Büyükşehir Belediyemiz tüm kurumsal gücüyle bu tahliye operasyonunda görev almaya hazırdır.”

2 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİ

Yeniköy’de dere taşkını nedeniyle sel suyuna kapılan bir vatandaş yaşamını yitirdi. 45-50 yaşlarında bir erkek olduğu belirtilen kişinin kimliği henüz tespit edilemedi. Öte yandan Menderes ilçesinde bir kişinin daha hayatını kaybettiği öğrenildi. Böylece can kaybı 2’ye yükselmiş oldu.