İzmir Haberleri

Tunç Soyer Cemevlerine ibadethane statüsünün geleceğini duyurdu!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Tunç Soyer, Uluslararası İzmir Alevilik Bektaşilik Günleri kapsamındaki “Aşkla Semah Dönenler” etkinliğinin açılış konuşmasında yer alarak bazı açıklamalarda bulundu.

Başkan Tunç Soyer’in açıklamaları;

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Yargıtay kararlarına rağmen cemevlerinin ibadethane statüsünü alması konusunda halen adım atılmıyor. Cemevlerinin statüsüne dair bir tarif yapmak Alevi toplumunun haricinde hiç kimsenin işi değildir. Alevi toplumu da ibadetini yaptığı yer olarak cemevinin tarifini çoktan yapmıştır” dedi.

ÖZGÜR EŞİT VE ADİL BİÇİMDE YAŞANMASI GEREKİYOR
Konuyu meclis gündemine getirdiklerini vurgulayan Soyer, “Biz İzmir’de farklı kültür, inanç, etnik yapı ve diğer kimliklere sahip herkesi, İzmir’in vazgeçilmez bir değeri, büyük bir zenginliği olarak görüyoruz. Çünkü biz demokrasiyi, kardeşliği ve adaleti bu şehrin vazgeçilmez ilkeleri olarak görüyor ve İzmir’de her bir vatandaşımızın kendi kimliğiyle özgür, eşit ve adil bir biçimde yaşaması gerektiğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Meclis gündemine alınan İzmir İmar Planı’na cemevlerinin ibadethane olarak işlenmesi konusunun bir ay içinde sonuçlandırılması planlanıyor.

“BİR AY İÇERİSİNDE SONUÇLANMASINI BEKLİYORUZ”
Cemevleri ile ilgili bu önemli kararı Soyer, sosyal medya hesabından da duyurdu. Soyer paylaşımında, “İzmir’de her bir vatandaşımıza eşit hizmet götürmek ve onlar için eşit icraat gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Bu nedenle Cemevlerinin ibadethane olarak imar planına işlenmesi konusunu meclis gündemine getirdik. Bir ay içinde sonuçlanmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın