GündemManşet

Tüm Türkiye’yi ilgilendiriyor: Kavurucu sıcaklar için tarih verildi!

Hem corona virüsü salgını hem de soğuk havalardan bunalan vatandaşlar havaların ne zaman ısınacağını merak ediyor. Konu hakkında CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen önemli değerlendirmelerde bulundu. Şen, açıklamalarında “Hafta sonuna doğru yaz günlerini andıran havalar bizi bekliyor.” ifadelerini kullandı.

Havaların nasıl olacağı en çok araştırılan konulardan bir tanesi konu ile ilgili olarak Prof. Dr. Orhan Şen değerlendirmelerde bulundu. Çarşamba gününden itibaren hava sıcaklıklarında artış görüleceğini söyleyen “Bugün saat 1’e kadar İstanbul’un güney ilçelerinde yağmur başlar. Akşama kadar gök gürültüsü duyabiliriz. Yarın da yağışlar devam edecek. Sıcaklıklarda ciddi bir düşüş var. 14 derecelere kadar düşebilir. Pazartesi itibariyle yağmur çekilip batı bölgelere doğru ilerleyecek. Salı günü sadece Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz için yağmurdan bahsedebiliriz.” İfadelerini kullandı.

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son açıklamalarda toz taşınımı uyarısında bulunuldu.

MGM uyarısında şu ifadeler kullanıldı:

Yarın (Pazar) öğle saatlerinden itibaren Suriye kaynaklı tozun, güneyli yüksek seviye rüzgarlarıyla Güneydoğu Anadolu ve zamanla Doğu Anadolu’ya taşınacağı tahmin edilmektedir. Tozun meydana getireceği hava kalitesinde düşme, görüş mesafesinde azalma, yağış alan yerlerde çamur şeklinde yağış gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.