Kamu

Tüm özel sektör çalışanlarına emeklilik müjdesi: TES sistemi ile çifte maaş alınacak!

Türkiye’de milyonlarca vatandaş emeklilik hayali kuruyor. Bu kapsamda daha önce hükümet tarafından yeni emeklilik sistemine geçileceği açıklanmıştı. Çalışan herkesi ilgilendiren yeni sistem ile vatandaşlar çifte maaş alabilecekler. Peki, TES sistemi nedir?

Dünya genelinde İngiltere, Macaristan, Arjantin, Avusturalya ve İtalya gibi ülkelerde uygulanan emeklilik sigortası Türkiye’de de başlatılıyor. Hükümet tarafından adımları atılan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) ile artık emekli olan vatandaşlar daha yüksek tutarda maaş alabilecekler. Yeni sistem ile emeklilikte oluşacak gelir kaybını telafi edecek, çalışma dönemindeki yaşam standartlarını korumayı sağlayacak ek emeklilik gelirinin oluşmasını ve hane halkı tasarruflarının artırılmasını amaçlayan bir sistem oluşturulması planlandı.

Uygulama hem çalışan hem işveren hem de devlet tarafından, çalışanın bireysel hesabına yapılacak nakdi katkıların emeklilik yatırım fonlarında yatırıma yönlendirileceği ve bu fonların seçiminin ve birikimlerin fonlar arasındaki dağılımının çalışan tarafından yapılacağı bir ikinci basamak emeklilik sistemi olarak planlandı.

Uygulama ne zaman başlayacak?

1 Ocak 2022 itibarıyla başlayacak olan sistem ile brüt ücretinin yüzde 8,33’ünü kıdem tazminatı olarak alan işçi, karma TES’te yüzde 5,33’ü kıdem tazminatı, yüzde 3’ü işveren katkısı olmak üzere toplamda yüzde 8,33’lük hakka sahip olacak. Yüzde 3’lük işveren katkısı bireysel fon hesabında toplanacak.

Bir asgari ücretli 25 yıl çalışma süresini isteğe bağlı TES’te geçirdiğinde bireysel fon hesabında 68 bin lira birikecek. Eğer bireysel fon hesabında biriken tutardan toplu ödeme almazsa kendisine 15 yıl boyunca yaklaşık olarak 461 lira emekli aylığı ödenecek.

Yaş şartı var mı?

Ayrıca vatandaşlar, emeklilik yaşı geldiğinde SGK’den emekli olacak, ayrıca 60 yaşına geldiğinde TES kapsamında ikinci emekli aylığını alacak.Tamamlayıcı emeklilikte yaş 60 olarak belirlendi. Ancak emekli olmak için herhangi bir süre şartı konulmadı. Böylece çalışanlar emeklilik yaşını doldurduğunda hesabındaki birikimden faydalanabilecek.Vatandaşlar TES sisteminden ayrılamayacak, tamamen çıkış, emeklilik dönemi sona erdiğinde, çalışanın ölümü veya maluliyet durumlarında olacak.