Ekonomi

TÜED’den milyonlarca emekliye güzel haber: 361 TL zam!

Emekliler, dün itibariyle maaşlarını almaya başladılar. Erken maaş alan emekliler ek ödeme konusunda da araştırmalar yapmaya devam ederken, Türkiye Emekliler Derneği’nin (TÜED), emeklilerin maaş artış oranlarının, yüzde 8 ila 10 arasında olması talebinde bulunduğu öğrenildi. Bu talebin onaylanması ile birlikte emeklilerin maaşında 361 TL’ye varan bir artış meydana gelecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan emekli maaş ödemelerinin öne çekildiğini açıklamıştı. 19 Mayıs ve Ramazan Bayramı nedeniyle maaş ödeme günleri öne çekilen emekliler dün itibariyle maaşlarını almaya başladılar. Emeklilere maaşların erken ödenmesi, “Ek ödemelere zam yapılacak mı?” konusunu yeniden gündeme getirdi. Zam haberi bekleyen milyonlarca Emekliye güzel haber ise Türkiye Emekliler Derneği’nden geldi.

Hangi emekli ne kadar alacak?

TÜED emeklilere yapılan ek ödemeler ile ilgili olarak, yeni oranın 8 ila 10 arasında olması talebinde bulundu. Talebin onaylanması halinde, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin gelirinde oran yüzde 8 olursa 241,15, yüzde 10 olursa 361,72 liraya varan artış meydana gelecek. Aynı zamanda 6 bin 28 lira olan en yüksek maaşı alan emekliye 241,15 lira yerine 482,30 lira ya da 602,87 lira ek ödeme yapılacak.

İşte 2020 yılında maaşlar ve yapılacak ödemeler :