Gündem

TTB’den Bakan Koca’ya: Gerçekleri gizlediniz!

Sağlık Bakanı, Fahrettin Koca’nın "Koronavirüs testi her pozitif çıkan hasta değildir" demesi üzerne Türk Tabipleri Birliği (TTB), "6 aydır bunu söylüyorduk. Süreci şeffaf yürütmediniz. Gerçekleri gizlediniz. Salgının yayılmasına engel olmadınız" şeklinde açıklama yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgının seyrine ilişkin olarak yaptığı açıklamada “Vaka sayısının gizlendiği” iddialarına yanıt verirken “Pozitif çıkan her kişinin hasta değil” dedi. Bakan Koca, “Bizim verdiğimiz ‘Hasta’ sayısı” dedi. Koca, “Her vaka hasta değildir, testi pozitif olup semptom göstermeyen var. Bunlar çoğunluğu oluşturuyor. Günlük verilen, daha doğrusu hasta sayısı sadece hastaneye yatan hasta sayısı değildir. Hasta olarak semptomu olan kişilerden bahsediyoruz. Semptomu olan, hastanede yatmayan ve yatan kişileri günlük hasta sayısı olarak vermiş oluyoruz” diye konuştu.

“VAKA SAYISI KAÇ?”

Koca’nın açıklamasının ardından “Vaka sayısı kaç” diye soran Türk Tabipleri Birliği (TTB), Twitter hesabından şunları yazdı: “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, belirti göstermeyen ama testi pozitif çıkan vakaların günlük açıklanan tabloda yer almadığını açıkladı. 6 aydır bunu söylüyorduk. Süreci şeffaf yürütmediniz. Gerçekleri gizlediniz. Salgının yayılmasına engel olmadınız. #vakasayısıkaç”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu