Genel

Trump’tan Türkiye’ye övgü! “Minnettarız.”

ABD Başkanı Donald Trump Andrew Craig Brunson'un serbest bırakılmasına ilişkin gelişmeler hakkında açıklamada bulundu. Türkiye'den övgü dolu sözlerle bahseden Trump; "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çok iyiydi" dedi. 

ABD Başkanı Donal Trump Beyaz Saray’da, daha önce farklı ülkelerde tutuklu ya da rehin tutulan 6 vatandaş ile söyleşi gerçekleştirdi. Trump, Cumhuriyetçi Parti Kurultayının ilk gününde yayınlanmak üzere yapılan söyleşide yaklaşık 50 ülkede tutuklu ya da rehin tutulan vatandaşları geri döndürdüklerini açıkladı. Trump’ın söyleşisinde, İzmir’de terör örgütleri adına suç işlediği ve casusluk yaptığı gerekçesiyle 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmış ABD’li din adamı Andrew Craig Brunson da bulundu. Trump düzenlediği söyleşi sırasında Andrew Craig Brunson davasına ilişkin açıklamalarda bulunurken, mevcut gelişmelerden dolayı Türkiye’den övgü dolu sözlerle bahsetti. Trump; “Şunu söylemeliyim ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan çok iyiydi” ifadelerini kullanarak Brunson’ın suçsuz olduğunu savundu.

Trump yaptığı açıklamada, “Erdoğan ile birkaç konuşma yaptıktan sonra onunla anlaştık. Bunun için minnettarız ve Türk halkına da minnettarız. Anladığım kadarıyla sen de minnettarsın” diye konuştu. Trump’ın açıklaması üzerine söz alan Brunson; “Türk halkını seviyoruz” ifadesini kullandı ve serbest bırakılması için yaptıklarından dolayı ABD Başkanı Trump’a teşekkür etti.