Gündem

Trump'tan 9 Temmuz'da kritik görüşme

Beyaz Saray Basın Sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada, iki lider  arasındaki görüşmenin 9 Temmuz’da gerçekleştirileceği kaydedildi.

İki liderin bölgesel gelişmeler, ikili güvenlik iş birliği ve terörle  mücadele konularını ele alacağı belirtilen açıklamada, “Söz konusu ziyaret, ABD  ile Katar arasındaki uzun süreli ortaklık temeline dayanmaktadır ve zaten güçlü  olan ekonomik ve güvenlik bağlarımızı daha da güçlendirecektir.” ifadelerine yer  verildi.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Katar  arasındaki kriz sürecinde Katar’a yönelik sert tutumuyla dikkat çeken Trump  yönetimi, daha sonraki süreçte Körfez ülkeleri arasındaki iş birliğini  desteklediği mesajlarını vermişti.

Son olarak Katar, mayıs ayı sonunda Suudi Arabistan’ın Mekke kentinde  düzenlenen Körfez İşbirliği Konseyi’nin olağanüstü zirvesine katılmış, söz konusu  adım iki ülke arasındaki buzların erimeye başladığı şeklinde yorumlanmıştı.

Ayrıca ABD yönetimi, 10 Mayıs’ta Katar’a 3 milyar dolar değerinde 24  AH-64E Apache tipi taarruz helikopterinin satışına onay vermişti.

Bir cevap yazın