Gündem

Trafiğe çıkan sürücüler dikkat: 1 Nisan’a kadar zorunlu! 2 bin 658 TL ödersiniz

Trafiğe çıkan milyonlarca sürücüyü yakından ilgilendiriyor. 1 Nisan tarihine kadar zorunluk devam edecek. Kurala uymayan sürücülere 2 bin 568 TL para cezası uygulanacak.

Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Nisan’da sona erecek. 1 Aralık’ta başlayan zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Nisan’da bitecek. Uygulamaya uymayan sürücüler 2 bin 568 lira cezası ödüyordu.

ZORUNLU TUTULUYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği takmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuluyor. Söz konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebiliyor.

Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılıyor. Kurala uymayan araç sürücülerine idari para cezası kesiliyor.

Bu kış İstanbul’da 25 Kasım 2023, Türkiye genelinde ise 1 Aralık 2023’te başlayan kış lastiği takma zorunluluğu uygulaması, 1 Nisan Pazartesi günü sona erecek.