Ekonomi

Trafiğe çıkan herkesi ilgilendiren gelişme: Ekim ayında sil baştan değişecek

Trafiğe çıkan herkesi yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Ekim ayında tamamen değişeceği belirtildi. Yeni düzenleme geliyor. Trafik sigortalarında yeni dönem başlıyor. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Mehmet Akif Eroğlu’ndan açıklama geldi.

Eroğlu açıklamasında ekim ayında yapılacak olan düzenlemeye dikkat çekerek detayları açıkladı. Trafik sigortalarındaki zararların sektörün bilanço yapısını negatif yönde etkilediğini belirtti. Ekim ayında tarifelerde yeni düzenlemelere gidileceği ifade edildi.

FİYATLANDIRMA İYİ SÜRÜCÜ KÖTÜ SÜRÜCÜYE GÖRE

Eroğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Bizim alternatif yargı sistemi olarak tahkim sistemimiz var. Orada operasyonel olarak iyileştirilmesi gereken ve sektördeki maliyeti artıran alanlar var. Kişi temelli poliçe çok önemli, şu anda trafik poliçesi işleteni koruyor ve takip ediyor. Ama o aracı işleten ve ruhsat sahibi kullanmayabiliyor. Orada trafik kazası yapan kişiyi takip eden bir sistem kurarsak iyi sürücü-kötü sürücüye göre de fiyatlarsak insanları daha dikkatli araba kullanmaya itebiliriz. Asıl motivasyon kaynağımız bu”

ZARARLARI KARŞILAMAYA ÇABALADIK

“Öte yandan özellikle bu yıl teminatlarda büyük bir artış yaşandı. C segmenti yüzde 100 orta segmentinde ise yüzde 130’lık bir artış oldu. Teminatlarda artışa bağlı olarak tarifelerde uyarlama çalışması yaptık. Çünkü bu alanda zarar oluştuğu için sigorta şirketleri bu zararları öz kaynaklarından ödüyordu. Bu zararı da kısmen karşılamaya çalıştık. Trafik branşında teknik zarar 2 milyar TL iken bu yılın 2. çeyreğinde 5 milyar TL’ye çıktı. Dolayısıyla böyle bir müdahale gereği doğmuştu”