GündemKamu

Toplu taşıma kullananlara önemli duyuru: Sistem değişti: tek kart kullanılacak

Türkiye’nin 81 ilinde toplu taşıma kullanan vatandaşlar için otobüs, metro, tramvay gibi araçlara binmek için kullanılan kartlı sistemde değişikliğe gidilecek. PTT AŞ Genel Müdürü Hakan Gülten’den alınan bilgilere göre artık her ilin ayrı ulaşım kartı yerine tüm illerin ulaşım kartlarının tek bir kartta toplanacağı öğrenildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca düzenlenen 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şurası’na katılan Hakan Gülten, Türkiye Kart uygulamasına ilişkin şu bilgileri verdi:

TÜM BELEDİYELERE YAZI GÖNDERİLDİ

“Türkiye Kart uygulamamız da bir önceki şuralarda çokça tartışılmış ve kararları alınmış bir uygulamamız. Türkiye Kart, farklı şehirlerin kendi içerisinde kullandığı toplu ulaşım kartlarının tek bir ulaşım kartı haline dönüşmesini sağlayacak. Örneğin, İstanbul’da almış olduğunuz bir kartla Konya’daki toplu ulaşım araçlarına binebileceksiniz eğer Türkiye Kart özellikleri varsa… Türkiye’deki tüm belediyelerimize toplu ulaşım kartlarının Türkiye Kart özelliği kazanmasını teşvik amacıyla Bakanlığımız bu özelliği duyurdu. Tüm belediyelere ‘toplu ulaşım sistemlerini Türkiye Kart’ın tarif ettiği şema ve teknoloji ile revize edin, bütün kartlar birbirleriyle geçsin’ diye davet yazısını gönderdi. Bu anlamda destek bekliyoruz. Birçok belediye ile de anlaşmamızı yaptık ve teknik entegrasyonumuzu tamamlamış durumdayız. Konya’da bu işlemlere başladık. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın yapmış olduğu tüm toplu ulaşım kanallarında Türkiye Kart uygulamasının geçmesini istiyoruz. Türkiye Kart, kart yığınına ve milyonlarca lira masrafın önüne geçecek. Dünyada örnek bir teknoloji.”