Kamu

TOKİ Ev Başvuru Şartları Nelerdir?

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar, TOKİ  ev araştırması yapıyor. TOKİ’den ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için bazı başvuru şartlarının sağlanması gerekiyor. Peki, TOKİ başvuru şartları nelerdir? İşte cevabı…

2020 yılında ev sahibi olmak isteyen dar gelirli vatandaşlar TOKİ araştırması yapıyorlar. TOKİ müracaatında bulunmak isteyenlerin belli şartları yerine getirmeleri gerekir.  egehaber.com Bu şartların neler olduklarını, başvuru için gerekli olan evrakları, başvuru sürecini ve başvuru sonuçlarını haberimizden öğrenebilirler.

TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir?

TOKİ başvurusunda bulunmak için şartların yerine getirilmesi gerekir. TOKİ ev başvurusu şartları şu şekilde açıklayabiliriz:

*TOKİ için başvuruda bulunanların kesinlikle Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olması gerekir.
*Bununla birlikte TOKİ projesinin yapıldığı yere yakın oturulması şartı aranır.
*Başvuruda bulunacakların hiçbir koşulda Toplu Konut İdaresi’nden ev veya kredi almamış olmaması gerekir.
*Elde edilen aylık kazancın toplamda 5500 TL olması gerekir.
*Başvuruda bulunacakların 25 yaşını doldurmuş olması şartı aranır.
Verilen şartlara uyum sağlanıldıktan sonra TOKİ projelerine katılmak isteyen herkes başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir. TOKİ başvurusu esnasında teslim edilmesi gereken evrakların unutulmamış olması gerekir.

TOKİ Müracaatında Hangi Evraklar İstenir?

TOKİ ev müracaatında talep edilen evraklar vardır. egehaber.com Başvuruda bulunacaklar, aşağıda verilen evrak ve belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlayarak başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir:
*Başvuru için ilk önce kimlik belgesinin fotokopisi gerekir.
*Engelli vatandaşların TOKİ projesine başvurabilmeleri için devlet hastanelerinden vücutlarında %40 oranında engellilik durumunun olduğunu gösteren belgeyi almaları gerekir.
*Emekli olanların TOKİ projelerine katılmaları durumunda ise emekli olduklarını gösteren belgeyi Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan almaları gerekir.
Yukarıda verilen belgelerin eksiksiz bir şekilde temin edilmesinden sonra başvuru için anlaşmalı bankaların en yakın şubesine gidilerek işlemler tamamlanmalıdır. Başvuru sonuçları olumlu gelenler, kuraya katılmaya hak kazanır. Böylece kura günü geldiğinde kuradan çıktıları zaman istedikleri evleri alabilme şansına sahip olur.

TOKİ Kura Süreci

TOKİ ev kura süreci sistemli bir şekilde devam eder. Şehit aileleri için ilk önce kura çekme günü belirlenir. Engelli vatandaşlar için ise %5 oranında katılma sayısı belirlenir ve onlar için özel olarak kura günü ayarlanır. Daha sonra sırasıyla emekli olacaklar için kura günü düzenlenir. En son olarak da normal statülerde olanların kura çekme günü ayarlanır. Bu günlerde herkes kuraya katılarak TOKİ projelerine dâhil olma şansını elde edebilir. Eğer kura günü projeye katılacaklar gelmezse, diğer günlerdeki kura gruplarına katılabilir.

TOKİ Müracaatı

TOKİ ev müracaatında bulunmak isteyenlerin bazı adımları uygulamaları gerekir. egehaber.com Öncelikle kuraya katılmak için oturulan yerde bulunan Halk Bankası ve Ziraat Bankası’nın en yakın şubelerine gerekli evraklarla ve başvuru dilekçesi ile birlikte gidilmesi gerekir. Bütün evraklar bankaya teslim edildikten sonra Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalanır. Daha sonra TOKİ konutları için %10 oranında bir ücret ödenmek zorundadır. Bundan sonra aylık olarak ödenecek borçlar belirlenir. Bu borçların miktarları her sene asgari ücretin artmasıyla birlikte Ocak ve Temmuz aylarında yeniden değiştirilir. Böylece vatandaşlar, her ay evin borcunu ödeyerek ev sahibi olabilme hakkına sahip olur.

TOKİ Fiyatı

TOKİ fiyatları yaşanılan şehirlere göre değişmektedir. Bunun dışında alınan evlerin metrekareleri ve büyüklükleri de ödenecek fiyatın miktarını etkiler. 75 veya 85 metrekare olup 2+1 konumda olan evler için toplamda 116.400 TL ödenmek zorundadır. Bu evin vadesi 240 olarak belirlenir. Bunun dışında 3+1 konumunda olup yaklaşık olarak 110 veya 128 metrekare olan evler için ödenmesi gereken tutar ise, 170 Bin 720 TL’dir. Bu miktar için vatandaşlara 180 ay vade imkânı sunulur. Bu fiyatlar doğrultusunda daha uygun fiyata ev sahibi olmak isteyen herkes, başvuru işlemlerini anlaşmalı bankalara giderek yapabilir. Böylece vatandaşlar, ev alma hayallerini gerçekleştirmiş olur.

Özel Durumda Olanlar İçin TOKİ Müracaatları

Özel durumda olanlar için TOKİ ev müracaatlarının tarihleri farklıdır. Aşağıda TOKİ müracaatlarının yapıldığı tarihler verilir:
*Şehit ailelerinin TOKİ projesine katılmaları için 15-19 Nisan tarihleri arasında Halk Bankası’na veya Ziraat Bankası’na gerekli evraklarla beraber giderek başvuruda bulunması gerekir.
*Bunun dışında %40 oranında engelli durumda olanlar ise, 08 – 12 Nisan tarihleri arasında TOKİ projesine katılmak için başvuruda bulunabilir.
*Emekli olanlar ise TOKİ projesi için 25 Mart – 05 Nisan tarihlerinde müracaat işlemlerini gerçekleştirmelidir.
*Diğer statüde olanlar ise başvuru işlemlerini 06 -22 Mart tarihleri arasında tamamlamalıdır.
Yukarıda verilen tarihler doğrultusunda TOKİ projesine vatandaşlar müracaat ederek kuraya katılma hakkını elde edebilir. Kura çekiminde de şansları iyi giderse, ucuz fiyata ev sahibi olma hakkını kazanmış olurlar. Bu yüzden bu imkânlardan yararlanmak için zamanında başvuru işlemlerinin yapılması gerekir.

TOKİ Başvurusu İçin Hangi Bilgiler İstenir?

TOKİ başvurusu için istenilen bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekir. Özellikle başvuruda bulunacaklar, kişisel bilgilerinin hepsini doğru bir şekilde yazmalıdır. Bunun yanı sıra başvuruda bulunacakların çalışma durumları ve aylık elde ettikleri kazanç hakkında bilgileri yanlış vermemesi gerekir. TOKİ ev başvurusunda bulunmak için aylık kazancın 5500 TL olması gerekir. Bunun dışında eşleri ve çocukları hakkında yer alan bölümü de eksiksiz bir şekilde doldurmalıdırlar. Ayrıca başvuru sahiplerinin hangi sigorta kollarında çalıştıkları ile ilgili bölümde de doğru bilgiler vermesi gerekir. Emekli olanlar, emekli olduklarını kanıtlayan belgeyi Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan almalıdır. Başvuru formunda istenilen bilgiler doldurulduktan sonra nüfus cüzdanlarıyla birlikte başvuruda bulunacaklar, antlaşmalı bankalara giderek işlemlerini halledebilir. Bunun yanı sıra engelli vatandaşlar da sağlık durumları hakkında bilgileri doğru bir şekilde yazmalıdır ve devlet hastanelerinden tam teşekküllü sağlık raporunu almalıdır.

Kaynak: egehaber.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu