Ekonomi

Tiryakilere kötü haber! Sigaraya bir zam daha geldi: En ucuz sigara 30 liraya dayandı

Tiryakilere kötü haber geldi. Geçtiğimiz günlerde bir grup sigara zam geldiğinin duyurulmasının ardından bugün en çok tüketilen sigara grubu olan JTİ de yeni fiyat listesini açıkladı. Böylece tüm sigaralar zamlandı.

Önceki gün Tekel Bayileri Platformu bir sigara grubuna zam geldiğini duyurmuştu. Bugün ise diğer iki sigara grubu da güncel fiyat listelerini yayımladı. Böylece bugünden itibaren geçerli olmak üzere sigara fiyatlarına 2 TL zam geldi.

SENE BAŞINDAN BU YANA 5’İNCİ ZAM

En pahalı sigara fiyatı 48 TL’ye yükselmiş oldu. Sene başından bu yana sigaraya 5 kere zam yapıldı. Temmuz ayının başında yapılan 2 liralık zamdan sonra Eylül ayında da bir zam kaydedilmişti.

EN DÜŞÜK SİGARANIN FİYATI 29,5 TL

Bir sigara grubunda gelen ama güre en yüksek sigara fiyatı gram şeklinde tütün ürünüyle 33,5 TL olurken en düşük sigara fiyatı ise 29,5 TL oldu. Zam gelen sigara grubundaki diğer fiyatlar ise 30 TL, 31 TL,32 TL ve 32,50 TL olarak belirlendi.

SİGARA FİYATLARINDAKİ ARTIŞ ENFLASYONA DOĞRUDAN YANSIYOR

Öte yandan, sigaranın enflasyon sepetinde alkolle birlikte yüzde 5 civarında bir ağırlığı bulunuyor. Ayrıca vergi yükü de oldukça fazla. Dolayısıyla sigara fiyatlarındaki artış enflasyon oranına doğrudan yansıyor.

İŞTE GÜNCEL SİGARA FİYATLARI