Sağlık

Tıraş bıçağını bırakın, Aloe Vera'ya başlayın!

İşte bu yaz cildinize nasıl sağlıklı bir ışıltı kazandıracağınızla ilgili en iyi ipuçlarımızı paylaşıyoruz:

TAHRİŞE DİKKAT!
Yaz ayı geldiği zaman kadınların en büyük mücadelesi tüyleri ile olabilir. Ancak güneş ışığını gördüğünüz zaman tıraş bıçaklarına ve tıraş makinesine uzanmayın. Çünkü bu işlemler cildinizde tahrişe neden olabilir.

Ağda, başka bir epilasyon seçeneğidir, ancak Dr Alexandroff, tüy köklerinin dipten yırtılmasının, tüy köklerinin iltihaplandığı yaygın bir cilt rahatsızlığı olan folikülite yol açabileceği konusunda uyarıyor.

Dr Alexandroff, bu konuda lazeri öneriyor ve cilde zarar vermediği için tıraş bıçağı kullanmaktan çok daha iyi bir yöntem olduğunu kaydediyor.

SEBZE LEKELERİ AZALIR
Sağlıklı bir diyet, sağlıklı bir vücudun anahtarıdır, ve cildinizin kalitesini de etkileyebilir. E Vitamini ciltte bulunan ve sebze, tohum ve et gibi yiyeceklerde bulunan bir antioksidandır. Kolajen üretimini artırarak ve kırışıklıkların, yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltarak cildin daha genç görünmesine yardımcı olur.

Dr. Alexandroff, “Antioksidan içeren yiyecekler cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Yeşil sebzeler antioksidanlarda yüksektir” dedi. 

KIRIŞIKLIKLAR İÇİN
Cildinizin bakımı çok masraflı olmak zorunda değildir. Evdeki imkanlarınızı kullanarak kendi nemlendiricinizi yapabilirsiniz. Bir fincan toz şekerini yarım fincan hindistan cevizi veya zeytinyağı ile karıştırarak elde edeceğiniz karşımı cildinizi için kullanabilirsiniz. Bu, gerektiğinde duşta kullanılabilir.

Dr. Alexandroff, “Cildiniz çok hızlı değişiyor ve çok küçük kirleri tutuyor. Bu karışım ayrıca cildinizi canlı tutmak ve kışın oluşan tüm kırışıklıkları engellemek için önemlidir” dedi.

CİLT KANSERİNE DİKKAT!
Cildimize zarar veren UV ışınlarından korunmak için güneş kremi kullanmanın ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz, özellikle güneş yanığı kabarcıkları melanom cilt kanseri riskini iki katına çıkarır. Ancak aşırı derece güneş yanağına maruz kaldıysanız cildi mümkün olduğunca çabuk rahatlatmak önemlidir.

Kızarıklığı azaltmak ve yanmış cildi yatıştırmak için en doğal çözümlerden biri aloe vera bitkisidir. 

Yanmış cildinize aloe vera sürmek garip gelse de, yaprakların içindeki jöle benzeri şeyler vitamin ve minerallerle doludur.

Glikoproteinler, şişliği azaltırken ağrı ve iltihabı hafifletir. Bitkideki polisakaritler, hasar görmüş cilt hücrelerinin onarımına yardımcı olur ve yenilerini oluşturur.

Bu yüzden güneş ışığının ilk belirtisinde aloe vera suyundan ve yapraklarından yardım alın.

Bir cevap yazın