Kültür SanatMagazin

Timur Selçuk hayatını kaybetti! Timur Selçuk kimdir?

Gelen son dakika haberine göre, Türk pop müziği yorumcusu, besteci ve piyanist olan Timur Selçuk hayatını kaybetti. 74 yaşında hayatını kaybeden Selçuk'un vefatı sevenlerini yasa boğdu. 

Son dakika… Türk pop müziği yorumcusu, besteci ve piyanist olan Timur Selçuk yaşamını yitirdi. 74 yaşında hayatını kaybeden Selçuk’un vefatı sevenlerini yasa boğdu.

TİMUR SELÇUK KİMDİR?

Selçuk, 2 Temmuz 1946 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Türk sanat müziği bestecisi Münir Nurettin Selçuk’un oğlu olan Selçuk, beş yaşında piyano çalmaya başladı, yedi yaşında ilk konserini verdi. Galatasaray Lisesi mezunudur. Aynı zamanda İstanbul Belediye Konservatuvarı piyano bölümüne de devam etmiştir.

Paris’teki École Normale de Musique de Paris’te bestecilik ve orkestra yönetimi bölümünden mezun olduktan sonra 1975’te Türkiye’ye dönen Timur Selçuk, Ümit Yaşar Oğuzcan, Orhan Veli, Attilâ İlhan ve Nâzım Hikmet’in şiirlerinden bestelediği şarkıları seslendirmiş, 1976’da İstanbul Oda Orkestrası’nı ve kendi öğrencilerini yetiştirdiği Çağdaş Müzik Merkezi’ni kurmuştur. Ankara Sanat Tiyatrosu’nda 10 yıl çalışmış, Bilgesu Erenus’un “Nereye Payidar” oyunu için besteler yapmış, Uğur Mumcu’nun Sakıncalı Piyade’sinin müziklerini yapmış, ayrıca “804 İşçi”, “Ferhat ile Şirin”, “Şeyh Bedrettin Destanı”, “Tak-Tik”, “Küçük Adam Ne Oldu Sana”, Rumuz Goncagül ve “Galilei-Galileo” adlı oyunların müziklerini yapmıştır. “Sarıpınar 1914”, “Üç İstanbul”, “Cahide”, “Hakkari’de Bir Mevsim” gibi filmlere de fon müziği bestelemiştir. 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

Hazal Selçuk, Mercan Selçuk adında iki çocuğu bulunan Timur Selçuk, 6 Kasım 2020 tarihinde hayatını kaybetti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu