Ekonomi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş Mısır ile ilişkileri düzeltmek istediklerini açıkladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sisi’nin darbe ile başa gelmesine karşı en sert tapkiyi gösteren ülke liderleri arasındaydı ama son gelişmeler, Erdoğan’ın Mısır hakkında söylediği söylemlerinden geri adım attığını gösterdi. Türkiye-Mısır arasında dostluk gurubu kurulmasından sonra Ticaret Bakanı Mehmet Muş Mısır ile ilişkileri düzeltmek istediklerini açıkladı! Muş, Mısır ile hem ekonomi anlamda hemde ticari anlamda iyi ilişkiler kurmak istediklerini ve bununla ilgili girişimlerde bulunduklarını söyledi.

MISIR İLE İLİŞKİLERİN GÜÇLENDİRİLMESİ

Muş, Ankara’da gerçekleştirilen nisan ayı dış ticaret değerlendirme toplantısında yaptığı açıklamada iki ülke arasında ilerleyen diplomatik ilişkilere paralel olarak Mısır’la ticari ve ekonomik bağları gelecek dönemde güçlendirmeyi planladıklarını bildirdi.

Aralarındaki siyasi anlaşmazlığa rağmen Mısır’ın Afrika’daki en büyük ticaret ortağı olduğunu vurgulayan Türkiye, geçen yıl 4,86 milyar dolar değerinde ticaret gerçekleştirdiklerini ve bu değerin 2012 yılındaki rakamların çok az altında olduğunu belirtiyor.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığında bir heyetin bu hafta içinde iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Kahire’ye gitmesi bekleniyor.

Mısır ile Türkiye arasındaki ilişkiler neden bozulmuştu?

İki ülke arasındaki ilişkiler Mısır’daki Müslüman Kardeşler hareketinin lideri ve devlet başkanı Muhammed Mursi’nin devrilmesine neden olan askeri darbenin ardından kopma noktasına gelmiş, yaşanan gerginlik Libya’daki iç savaşta iki ülkenin birbirine muhalif grupları destekyen politikaları ile daha da gerilmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 12 Mart’ta Türkiye-Mısır ilişkilerinin normalleştirilmesi konusunda “Yıllardır ister istemez bu kadar kopukluk olunca bir güven eksikliği de oluyor. Bu normal, iki tarafta da olabilir. O nedenle belli bir strateji, yol haritası çerçevesinde görüşmeler oluyor, devam ediyor. Mısır ile hem istihbarat düzeyinde hem de dışişleri bakanlıkları düzeyinde temaslarımız var. Diplomatik düzeyde temaslarımız başladı” sözleriyle değerlendirdi.