Gündem

Tevfik Özlü Çin’de yeni çıkan salgın ile ilgili açıklamalarda bulundu

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü, canlı yayında koronavirüsten sonra yeni çıkan domuz gribi virüsü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Koronavirüsün  tüm dünyaya yayılmasının ardından yeni çıkan salgınında uyarı niteliğinde olduğunu bildirdi.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü salgınının ardından şimdi de korkutan haber geldi. Çin2de yeni çıkan ölümcül hastalığa yol açacak olan domuz gribi virüsü tespit edildi.

NTV canlı yayınına katılan Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü koronavirüs ile ilgili son durumu değerlendirirken yeni çıkan virüs ile ilgili önemli açıklamarda bulundu.

“YAŞAM ŞEKLİNİZİ DEĞİŞTİRİN”

“Bu virüs; pandemiler ve virüs salgınları devam edebilir, bu gezegendeki yaşam şeklinizi değiştirin diyor” diyen Özlü, şu ifadeleri kullandı:

Bu bir sinyal aslında. İnfluenza dediğimiz grip virüsleri çok sık mutasyon geçirebilen virüslerden.

En son olarak H1N1 pandemisi yaşamıştık 2009 yılında. Bu virüslerin her yıl mutasyon geçirdiğini biliyoruz. Ama özellikle 10 yılda bir, 40 yılda bir daha büyük çaplı mutasyon geçirerek pandemiye yol açıyorlar.

Aşağı yukarı 2009’dan bu yana 10 yıl geçti ve tekrar bir pandemi olasılığı zaten mevcut. Bu virüsün özelliği aslında şu andaki H1N1 virüsünden genetik olarak önemli ölçüde ayrışması. Genotip tayini yapılmış ve bu virüs üzerinde çalışılmış.

Aslında domuz çiftliklerinde, domuz mezbahalarında çalışan kişilerden izole edilmiş bir virüs. Orada çalışan kişileri önemli ölçüde enfekte ettiği görülmüş. İzole edilen virüs üzerinde genetik çalışmalar yapılmış ve farklı bir gen dizilimi olduğu ortaya çıkmış.

“BU VİRÜS PANDEMİ YAPABİLİR”

Bu gen dizilimi özellikle insana bulaşma açısından risk teşkil ediyor. Bulaşmayı kolaylaştıran, insana daha çok enfekte edebilecek bazı özellikler kazandırıyor virüse.

Bundan dolayı araştırmacılar bunu önemsemişler ve diyorlar ki, bu yeni bir virüs, yeni bir İnfluenza ve muhtemelen pandemi yapabilir. Zaten bizim yaptığımız gözlemlerde de domuz sektöründe çalışan kişilerde ciddi oranda bir bulaşma olduğunu tespit ettik diyorlar.

Bu potansiyel bir tehdit. Bununla ilgili daha çok bilgiye ihtiyacımız var ama dikkate alınması gereken, önemsenmesi gereken bir bulgu.

Zaten biz bunun benzerini daha önce yaşamıştık 2009’da bir pandemi. Bu da farklı bir pandemi potansiyeli gösteriyor.

Etiketler

İlgili Makaleler