Ekonomi

Temmuz’da kısa çalışma ödeneği verilecek mi? Kısa çalışma ödeneği uzatılacak mı?

Türkiye’de 11 Mart tarihinde tespit edilen corona virüsü sonrası devreye alınan kısa çalışma ödeneğinin geleceği vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk kısa çalışma ödeneği ile merak edilen soruları cevapladı. Peki, Temmuz’da kısa çalışma ödeneği verilecek mi? Kısa çalışma ödeneği uzatılacak mı?

Corona virüsüne karşı ‘ekonomik tedbir paketi’ kapsamında kısa çalışma ödeneği devreye sokuldu. Ödeneğe başvuruda bulunan vatandaşlar kısa çalışma ödeneğinin Temmuz’da ödenip ödenmeyeceğini internet arama motorlarında sorguluyorlar. Haziran ayına ait kısa çalışma ödeneği 5 Temmuz tarihinde verilecek. Peki, normalleşme dönemi destek kararları kapsamında kısa çalışma ödeneği devam edecek mi?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk kısa çalışma ödeneğinin uzatılıp uzatılmayacağı konusunda, “Kısa çalışma işin tamamen durdurulmasını esas alıyor. Pandemi sürecinde kısa çalışma ödeneklerini çok hızlı bir şekilde yürüttük. Ama biz 1 Haziran itibarıyla normalleşme sürecini başlattık. Bu kapsamda iş yerleri işe başladıkları için, bu hızı devam ettirmemiz mümkün olmayabilir. Normalleşme desteği altında daha etkin bir modelle çalışıp süreci kısa çalışmadan çıkarıp normalleşme sürecine götüreceğiz” açıklamasını yaptı.

Kısa Çalışma Ödeneği Süresi, Miktarı ve Ödenmesi

Kısa çalışma ödeneği, işyerinde uygulanan haftalık çalışma süresini tamamlayacak şekilde çalışılmayan süreler için, işçinin kendisine ve aylık olarak her ayın beşinde ödenir. Ödemeler PTT Bank aracılığı ile yapılmaktadır. Ödeme tarihini öne çekmeye Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı yetkilidir.

Kısa çalışmanın günlük, haftalık veya aylık çalışma süresi içerisinde yapılacağı zaman aralığı işyerinin gelenekleri ve işin niteliği dikkate alınarak işverence belirlenir.

Kısa çalışma yapılan süreler için, kısa çalışmaya tabi tutulan işçiler adına SGK Aylık Prim ve Hizmet Belgesi ile eksik gün gerekçesi “18-Kısa Çalışma Ödeneği” olarak bildirilir.

Kısa çalışma ödeneğinin süresi üç ayı aşmamak kaydıyla kısa çalışma süresi kadardır.

Zorlayıcı sebeplerle işyerinde kısa çalışma yapılması halinde, ödemeler 4857 sayılı Kanunun 24 üncü maddesinin (III) numaralı bendinde ve 40 ıncı maddesinde öngörülen bir haftalık süreden sonra başlar. Bu bir haftalık süre içerisinde ücret ve prim yükümlülükleri işverene aittir.

Kısa çalışma yapan işçinin çalışılmayan hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günlerine ilişkin ücret ve kısa çalışma ödeneği miktarı, kısa çalışma yapılan süreyle orantılı olarak işveren ve Kurum tarafından ödenir.

İlgili Makaleler