Kamu

Telefonunuzda bu uygulamalar varsa Facebook şifreniz çalınmış olabilir!

Google Play’de yer alan 25 uygulamanın 2019’dan beri Facebook şifrelerini çaldığı ortaya çıktı. Telefonunuzda bu uygulama varsa Facebook şifreniz çalınmış olabilir. İşte Google Play’den kaldırılan o uygulamalar

Rio Reader LLC isimli bir geliştici tarafından oluşturan 25 uygulamanın Facebook şiflerini çaldığı ortaya çıktı. 2,34 milyondan fazla kez indirilen uygulamalar Google Play’den kaldırıldı. Siber güvenlik şirketinde Operasyon Direktörü olan Alev Akkoyunlu, telefonlarında bu uygulamalardan bulunanlara silmeleri gerektiğini açıkladı.

Silin ve şifrenizi değiştirin

Akkoyunlu tarafından yapılan açıklamada, ” “Bu uygulamaların arka planda başka güvenlik zafiyetleri yaşatabilir. Bir dahaki sefere bir uygulamayı indirmek istediğinizde, yorumlara ve indirme sayısına dikkat edin. Tek kelimeyle anlatılmış, dört veya beş yıldızlı yorumlara sahip profesyonel görünümlü uygulamaların çoğunun, aslında başka bir amaç için geliştirilmiş olabileceği dikkate alarak bu uygulamaların hemen silin ve Facebook şifrelerinin değiştirilmesi gerekiyor” denildi.

Ayrıca Akkoyunlu, adım sayar, fotoğraf düzenleme, video düzenleme, duvar kâğıdı, el feneri, dosya yöneticileri ve mobil oyunlar gibi meşru uygulamaları taklit eden kötü amaçlı uygulamaların Facebook şifrelerini çaldığı belirtildi.

İşte güvenlik konusunda tehlikeli uygulamalar

1. Super Wallpapers Flashlight
2. Padenatef
3. Wallpaper Level
4. Contour level wallpaper
5. Iplayer & iwallpaper
6. Video maker
7. Color Wallpapers
8. Pedometer
9. Powerful Flashlight
10. Super Bright Flashlight
11. Super Flashlight
12. Solitaire
13. Accurate scanning of QR code
14. Classic card game
15. Junk file cleaning
16. Synthetic Z
17. File Manager
18. Composite Z
19. Screenshot capture
20. Daily Horoscope Wallpapers
21. Wuxia Reader
22. Plus Weather
23. Anime Live Wallpaper
24. iHealth step counter
25. Com.tyapp.fiction

İlgili Makaleler