Gündem

Telefonuna maske cezası hakkında mesaj gelenler dikkat: Sakın bunu yapmayın!

Türkiye’de corona virüsü salgını sürecinde 81 ilde maske takmak zorunlu hale geldi. Maske takmayan vatandaşlara ise ceza kesiliyor. Bu durum telefon dolandırıcılara da fırsat yarattı. Dolandırıcılar vatandaşlara maske cezası konulu mesajlar yollamaya başladı.

Pandemi döneminde yeni dolandırıcılık çeşitleri ortaya çıkmaya başladı. Son olarak dolandırıcıların, oltalama yöntemi ile bir cep telefonu numarasından vatandaşların telefonlarına maske cezası ile ilgili mesaj gönderdiği ortaya çıktı.

Konuya ilişkin mesajda ise şu ifadeler yer alıyor:

“Sayın vatandaşımız, hakkınızda Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi kapsamında 985 TL maske cezası uygulanmıştır. Detaylı bilgi için” denilerek, kişi, bir linke yönlendiriliyor. Mesaj içerisindeki bağlantıya tıklayan vatandaşların ise banka hesapları dolandırıcılar tarafından ele geçirilmeye çalışılıyor. Mesajda maske takmama cezası 985 TL olarak belirtilirken, yasal mevzuatta ise maske takmamanın cezası 900 TL olarak biliniyor.
Konu hakkında açıklamalarda bulunan uzmanlar vatandaşları bağlantılara tıklamaması konusunda uyardı.

Öte yandan Maske takmadığı gerekçesiyle hakkında işlem yapılan vatandaş ceza durumunu e-Devler sistemi üzerinden öğrenilebiliyor. Devlet tarafından vatandaşlara maske cezasına ilişkin mesaj gönderimi yapılmıyor.