Sağlık

Telefonla çok fazla vakit geçiriyorsanız bu hastalığa yakalanmış olabilirsiniz! Çok yaygın görülüyor!

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabelitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şenay Özdolap, akıllı telefonların, klavyelerin bilinçsiz ve çokça kullanılmasının başparmaktaki tetik parmak hastalığı riskini artırdığını ifade etti.

Özdolap, tetik parmak hastalığının parmakların bükülmesinde zorlanma ve kilitlenme durumu olduğunu kaydetti.

Tetik parmağın sık görülen bir durum olduğunu, parmaklarda hareket güçlüğü, fonksiyon kaybı ve ağrıya neden olduğu için yaşam kalitesini olumsuz şekilde etkilediğinin altını çizen Özdolap, “Parmaklarda fonksiyon sağlayan tendonların ve tendon kılıfının inflamasyonu ve kalınlaşması neticesinde tendonun kayması ve hareketi engellenir. Tendonlar, kasların kemikler ile bağlantısını sağlayan, kas kuvvetini kemiğe aktaran özelleşmiş yapılardır.” şeklinde konuştu.

Özdolap, tetik parmağın anlaşılır belirtileri olduğunu kaydederek, “Parmaklarda gerginlik hissi ve tutukluk, sabah uyandığında parmaklarda tutukluk ve şişlik, parmakta ağrı, parmak bükme sırasında ağrı ve kilitlenme, avuç içinde parmaklarda nodül, parmakları hareket ettirirken ‘tık’ diye bir atma sesinin olması, tetik parmağın belirtileri arasında yer almaktadır.” şeklinde konuştu.

“Akıllı telefonların daha da kontrollü kullanılması önem taşıyor”

Tetik parmak hastalığının en çok başparmakta görüldüğünün altını çizen Özdolap, genellikle 40-60 yaşları arasında ortaya çıktığını söyledi.

Özdolap, hastalığın kadınlarda görülme sıklığının erkeklere oranla daha fazla olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Diyabet, tiroid hastalıkları, gut ve romatoid artrit gibi hastalıklar tetik parmağa neden olabilir. Çiftçiler, sanayi çalışanları, müzisyenler gibi parmak ve başparmak hareketlerini tekrarlayarak meslek icra eden kişilerde görülür. Ayrıca, avuç içine darbe ve tendon enfeksiyonları da tetik parmak sebebi olabilir. Hiçbir nedene bağlı olmaksızın da gelişebilir.

Özellikle günümüzde akıllı telefonların, klavyelerin bilinçsiz ve çok kullanılmasıyla başparmaktaki sıklığı artmış vaziyette. Akıllı telefonların daha kontrollü kullanılması, bu noktada büyük bir önem taşıyor. Özellikle gençlerin kullanımını günde en çok 3 saat olacak şekilde kısıtlamakta fayda var. Özellikle hobi ve sosyal medya için kullanıyorsa, parmaklarını korumak adına kısıtlamakta fayda var.”

“Cerrahi olmadan başarma şansı yüzde 60-90 civarında”

Tetik parmak tedavisinin cerrahi dışı ve cerrahi olarak ikiye ayrıldığını aktardığını söyleyen Özdolap, “Tedavinin amacı, ağrıyı gidermek ve parmaklara yeniden fonksiyon kazandırmaktır.” şeklinde konuştu.

Cerrahi dışı tedavinin atelleme ve tendon kılıfına kortikosteroid enjeksiyonu olduğunu paylaşan Özdolap, şu ifadeleri kullandı:

“Bu tedaviyle beraber başarı şansı yüzde 60-90 oranındadır. 3 hafta atelleme yapılır. Bu süre içerisinde tam ve tekrarlayıcı yumruk yapılması kısıtlanır. Cerrahi dışı tedaviden fayda görmeyenler için cerrahiyle tendon gevşetme yapılır. Cerrahinin ardından da nadiren de olsa tetik parmak tekrarlanabiliyor, başka parmaklarda olabiliyor fakat çoğu zaman cerrahi dışı tedaviden fayda görmeyen hastalar, cerrahi tedaviden fayda görür vaziyette.”

Özdolap, tetik parmak hastalığı olanların ellerini dinlendirmeleri ve el egzersizlerini düzenli bir şekilde yapmalarının önemli olduğunu sözlerine ekledi.