Telefonları baştan aşağı değiştirecek işte o teknoloji !

Cep telefonlarında SIM kartlar artık tarih oluyor. Akıllı telefon teknolojisinde yeni bir devrim başlatan Apple, yeni telefonlarında eSIM teknolojisine yer veriyor. Bu teknolojinin ileride yaygınlaşması ile cep telefonları apayrı bir döneme girecek, baştan aşağı değişecek.

TEKNOLOJİ 15.10.2019, 16:27
Telefonları baştan aşağı değiştirecek işte o teknoloji !

Akıllı telefon teknolojisinin ileri gelen markalarından Apple, son olarak iPhone XS serisi telefonlarıyla dikkat çekmişti. Bu telefonların en çok konuşulan özelliği ise eSIM teknolojisi oldu. Bugünlerde teknolojik gelişmeleri yakından takip eden kişiler için, eSIM en çok kullanılan kelimelerin başında geliyor.

Peki nedir bu eSIM?

eSIM elektronik bir SIM kart olmakla beraber içerisindeki "e" kelimesi ingilizce de "embedded" (gömülü) kelimesinin kısaltması anlamına geliyor.

Telefona takılan küçük beyaz plastik kartlar olarak tanıdığımız SIM kartların tam aksine, eSIM, elimizle dokunabileceğimiz fiziki bir kart olmayıp, akıllı telefonunuza iliştirilecek küçük bir çipten ibaret olacak.

Ancak eSIM'in aktif hale gelip çalışabilmesi için cep telefonu operatörlerinin de bu yeni teknolojiyi desteklemesi gerekiyor. Geçen yıl tanıtılan iPhone'lardan (XS ya da XS Max) birini almak istiyorsanız, operatörünüzün bu yeni teknolojiyi desteklediğinden emin olmalısınız. Ayrıca, eSIM'lerle artık yeni bir telefon numarası kullanmak için plastik SIM kartı değiştirmenize gerek olmayacak. eSIM tek bir telefonda iki hat kullanmaya olanak sağlıyor. Yani örneğin, bir hattı iş için kullanırken, diğerini özel yaşantınız için kullanabilirsiniz. Ancak aynı anda sadece birini kullanabileceksiniz.

Bir özellik daha;

İnternet ve konuşma ücretleri açısından da birbirinden farklı paketler mevcut olacak. eSIM teknolojisi yeni değil. Samsung 2016 yılında çıkardığı akıllı saati Gear S2'de bu teknolojiyi kullandı.

Apple akıllı saatinin üçüncü versiyonunda bu teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanıyor. eSIM'in, nano SIM kartlardan bile küçük olması, onları, akıllı saat segmenti için biçilmiş kaftan yapıyor.

Google'ın popüler akıllı telefonu Pixel 2'de de eSIM yer alıyor ancak dünya çapındaki tüm operatörler bu teknolojiyi henüz desteklemiyor.

eSIM nasıl çalışıyor?

Bu teknolojinin, operatörler ya da farklı hatlar arasında geçiş yapmayı çok kolaylaştırmasının yanında önemli bir avantajı daha var. O da yeniden yazılabilir olması.
Bu sayede yeni bir plastik kart beklemeye gerek olmaksızın, tek bir telefonla, operatör değiştirebileceksiniz. eSIM'lerle, farklı cihazları bir mobil hesaba bağlamak da çok daha kolay olacak. 

Yeni telefonda eSIM kullanmamak mümkün mü?

Tüm yeni iPhone'lar fiziksel SİM kart yuvaları ile birlikte gelecek.Yani eğer istemiyorsanız, henüz, iPhone eSİM kullanmak zorunda değilsiniz.

eSIM'ler dünyanın her yerinde kullanılabilir mi?

Yeni eSIM teknolojisi, mobil iletişim operatörleri birliği, Küresel Mobil İletişim Sistemleri (GSMA) tarafından destekleniyor.

Dolayısıyla, en azından teoride, dünyanın her yerinde kullanılabiliyor olması gerekiyor.

Ama pratikte, bu yeni teknoloji, yaygın olarak desteklenmeye başlamış değil.

Şu anda yalnızca 10 ülkedeki operatörler eSIM hizmeti sunuyor: Avusturya, Kanada, Hırvatistan, Çekya, Macaristan, Hindistan, İspanya, İngiltere ve Amerika. (Buradaki operatörlerin de tamamı değil)

Yeni teknoloji ile tüketicilere mi, üreticilere mi daha çok yarıyor?

Tüm yeni teknolojiler gibi eSIM'in de eksileri ve artıları var.

Hatlar ve operatörler arasında geçişkenliği kolaylaştırması bir yana daha geniş resimde, bu gibi yeni ürünlerin, teknoloji bağımlılığını yeni boyutlara taşıyabileceği endişesi de dile getiriliyor.

Yorumlar (0)