Güneş Enerji Sistemleri Hakkında Bilgiler

Enerji maliyetlerini düşürmesinin yanı sıra sıfır maliyetli enerji üretmesi sebebiyle güneş enerji sistemleri günümüzde çok önemli bir yer edinmektedir.

TEKNOLOJİ 08.05.2018, 11:27 21.10.2018, 13:45
Güneş Enerji Sistemleri Hakkında Bilgiler

Enerji maliyetlerinin artması en çok son kullanıcıyı yani tüketiciyi etkilemiş durumda. Fosil yakıtların tükenme aşamasında olması ve bunun yanında da çevreye verdiği olumsuz etki nedeniyle dünyanın birçok ülkesi artık güneş enerji sistemleri tercih etmeye başladı. Ya da daha doğru bir ifade ile yenilebilir enerji günümüzde ve gelecekte çok önemli bir yere sahip olacak diyebiliriz.

Günümüzde ülkelerin cari tabloları incelendiğinde en önemli gider kalemi enerji ithalatıdır. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde bu durum daha da kötü durumda ve ekonomiye çok daha fazla yük olmakta. Gelişmekte olan ülkelerin cari açıklarında enerji ithalatı ilk sıraya yazılır ve bu nedenle çok büyük yük olur. İşte bu noktada en büyük çözüm yenilenebilir enerjidir.

Güneş Enerji Sistemleri – Yenilenebilir Enerji Nedir?

Çağımızın enerji kaynağı olarak lanse edilen, kaynağı sonsuz olan ve hiçbir masrafı olmayan, tamamen doğal yollar ile elde edebileceğimiz enerji kaynaklarına güneş enerjisi ya da yenilenebilir enerji adını verebiliriz. Bu konu son 4 – 5 yıllık süreçte daha büyük önem kazanmış olup dünya üzerindeki birçok ülke tamamen yenilenebilir enerjiye geçme konusunda adımlar atmıştır.

Güneş Enerjisine Geçen Ülkeler ve Yatırımlar

Dünyanın en güçlü ülkeleri nükleer enerjiden vazgeçerek kendilerini yenilenebilir enerji üzerine yoğunlaştırmakta ve bu konuda ciddi yatırımlar yapmaktalar. Bunun son örneğini ise Çin üzerinden verebiliriz. Çin geçtiğimiz yıllarda başlattığı proje ile 5 adet Panda görünümlü güneş enerji sistemleri merkezi çalışmalarını başlattı. İlk merkezi de yine geçtiğimiz yıl tamamladı. Bu merkez panda görünümlü olup 258 dönümlük bir arazi üzerine yapıldı. Çinli öğrenciler için aynı zamanda bir eğitim merkezi olarak kullanılacak bu merkez de yeni bilim adamları yetiştirilmesi de hedefleniyor. Yani anlayacağınız üzere Çin yaptığı bu yatırım ile hem yenilenebilir enerjiden faydalanacak hem de öğrencilere bu merkezde eğitimler vererek onların gelecekte iyi birer bilim adamı olmaları konusunda teşvik ediyorlar.

Yani göreceğiniz gibi eğer yatırımlarınızı doğru şekillendirebilirseniz sadece bugününüzü değil geleceğinizi de kurtarabilirsiniz.

Güneş Enerji Sistemleri’nin Faydaları

Yenilenebilir enerji kaynaklarının faydalarını maddeler halinde yazacak olursak;

  • Ülke ekonomisi için oldukça önemlidir bir kaynaktır. Tek maliyeti santral kurumudur.
  • Dünya ve güneş yok olmadığı sürece kullanılabilecek bir enerji kaynağıdır.
  • Özellikle Türkiye gibi 365 gün güneş görebilen bir ülkede oldukça önemli bir enerji kaynağıdır.
  • HES, Nükleer santral gibi çok maliyetli kurulum ücreti yoktur. Çalışma prensibi de oldukça basittir.
  • Çevreye olan etkisi tartışılamaz. Çünkü doğal bir kaynaktır. Diğer santrallerin çevreye verdiği zararlı etkinin binde birini bile vermez.
  • Dışa bağımlı bir enerji kaynağı olmadığı için doğal gaz, petrol gibi sistemlerde olan sorunlar burada yaşanmaz.

şeklinde sıralayabiliriz.

Güneş enerji sistemleri hakkında daha net bilgileri Schneider Electric adresinde bulabilirsiniz.

Yorumlar (0)
20°
açık